Luca Marenzio

Luca Marenzio, 16. yüzyıl sonu İtalyan madrigallerinin en güzel örneklerini veren besteci (d. 1553, Coccaglio, Brescia yakınları, Venedik Cumhuriyeti – ö. 22 Ağustos 1599, Roma).

Pek çok madrigal, villanelle ve 5 tane motet kitabı yayımladı. Madrigallerinde geliştirdiği kendine özgü üslupla şiirde dile getirilen ruhsal durum ve imgeleri ustalıkla canlandırdı. Kendinden önceki madrigalle­rin polifonik üslubu yerine, eşsesli (homofonik) ya da akorlu bir üslup kullandı. Armoni konusunda cesur bir tutumu vardı: Zaman zaman anarmonik (sesdeş) modü­lasyonlara yol açan bir kromatizm uyguluyor, bazen de dramatik efekt yaratmak amacıyla disonansları çözüme ulaştırmadan bırakı­yordu. Claudio Monteverdi, Don Carlo Gesualdo ve Hans Leo Hassler gibi müzik­çiler üzerinde büyük etkisi oldu. İngiltere’de de çok beğenildi; yapıtları N. Yonge’un Musica Transalpina’sında (1588; Alpötesi­nin Müziği) basıldı.

Romantizmin müzik alanındaki en seçkin isimlerinden biri olan,Bach’ı yeniden hayata döndüren kişi olarak tanınan besteci, piyanist, orkestra şefi ve öğretmen

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Marengo Çarpışması

Next Article

Mareşal

Related Posts