Lud

Lud, Udmurtlarla (Votyaklar) Komi Zıryan­ların kurban töreni düzenledikleri kutsal koru.

Yüksek bir tahta çit ya da perdeyle çevrilen lud genellikle bir çam korosudur; içinde ateş yakılacak bir yer ile kurban yemeğinin yendiği masalar vardır. Koru­dan, miras yoluyla koruculuk görevini üstle­nen kişi sorumludur. Bazı bölgelerde kadın­ların ve çocukların koruya girmeleri yasak­lanmıştır. Korularda her yıl düzenlenen kurban törenleri genellikle, bir tanrıya ada­nan eski bir ağacın çevresinde yapılırdı. Korunun kutsallığının korunması için çevre­sinde bile uygunsuz davranışlara izin veril­mez, resmi görevliler yıkanmadan içeri giremezlerdi. Her ailenin bir lud’u ve ayrıca bütün kabile halkının kurban şölenleri için bir araya geldiği büyük lud’lar vardı. Bütün yiyeceklerin burada tüketilmesi gerekirdi ve kurban edilen hayvanların postları ağaçlara asılırdı.

Benzer kurban koruları geleneği Fin-Ugor halkları arasında da yaygındı. Kış mevsimin­de yapraklarını döken ağaç korularında büyük tanrılara tapınılırdı, daha aşağı ruh­lar ise çam korularında yaşardı. Marilerin (Çeremısler) keremet adı verilen kutsal korularında tanrıların yabancı dil konuşul­masından alınabilecekleri düşüncesıyle yalnızca anadilde konuşulurdu. Bazı koru­lar özellikle kahraman atalara adanmıştı. Bölgeye ilk seyahat edenler korularda oyma tasvirler gördüklerini bildirmişler­dır.

Finlerde kutsal koru işlevi gören hiisi’lerde ve Estonya’daki hiis’lerde gerçekten kurban ya da benzer törenlerin yapıldığını gösteren çok az bilgi vardır. Ama bunların da lud’lara benzediği söylenebilir. Ingria’da kutsal koru geleneği 19. yüzyıl sonlarına değin sürmüştür. Burada Gökgürültüsü Tanrısı Ukko ile Bitki Tanrısı Sampsa’ya dua edilir ve kurbanlar adanırdı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lucretius

Next Article

Erich Ludendorff

Related Posts