Ludi Saeculares

Ludi Saeculares, Eski Roma’da yeni bir yüzyılın ya da kuşağın başlangıcını gös­termek üzere düzenlenen şenlikler (Latincede “Yüzyıl Oyunları”).

Bu şenlikleri başlatan Etrüskler, bir kuşakta en uzun insan ömrünü simgeleyen ortalama 100 yıllık bir dönemin sonunda yeni kuşak adına yeraltı tanrılarına kefaret adağı sunu­yorlardı. Romalılarda bu şenlikler üç gün üç gece sürüyor ve çeşitli tanrılara kurbanlar sunuluyordu. Önceleri törenlerde yeraltı tanrılarına tapınılıyordu, ama sonraları bir olasılıkla İmparator Augustus döneminde (hd İÖ 27-IS 14) Apollon, Diana ve Leto’ya tapınılmaya başladı.

Roma’da düzenlendiği kesinlikle bilinen ilk Ludi Saeculares İÖ 249’da, ikincisi İÖ 146’da, üçüncüsü de İmparator Augustus döneminde İÖ 17’de gerçekleşti. Roma’nın kuruluşunun da kutlandığı sonraki şenlikler 47, 88, 147, 204, 248 ve 262’de düzenlendi. 1300’de Papa VIII. Bonifatius “Jübile Yı­lı” adıyla bu şenlikleri yeniden başlattı.

Eski Roma’da, bir tanrı onuruna yapılan ve iki tekerlekli araba yarışları ile çeşitli tiyatro gösterilerinden oluşan şenlik­ler

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Ludi publici

Next Article

Ludi scaenici

Related Posts