Ludwig Yorck von Wartenburg

iyorckv001p1

Ludwig Yorck von Wartenburg, Napoleon’a karşı verilen Bağımsızlık Savaşı (1813-15) sırasında Prusya ordularına başarıyla komuta eden Prusyalı mareşal (d. 26 Eylül 1759, Potsdam, Prusya ö. 4 Ekim 1830, Klein-Öls, Silezya).

Napoleon’un Rusya’yı işgali sırasında bu ülkeyle bağımsız bir tarafsızlık anlaşması yapması (Tauroggen Sözleşmesi, 1812)  Prusya’nın Napoleon’a karşı savaşan koalisyon kuvvetlerine katılmasıyla sonuçlanmıştır.

1772’de Prusya ordusuna girdi. 1779’da itaatsizlik gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılınca Felemenk ordusuna katıldı. Daha çok Doğu Hint Adalarındaki Felemenk sömürgelerinde görev yapan Yorck, burada hafif çarpışma ve açık savaş yöntemlerini öğrendi. 1787’de Prusya ordusuna yeniden kabul edildikten sonra Polonya’daki çarpışmalara katıldı (1794) ve Napoleon’un Ekim 1806’da Jena’da bozguna uğrattığı Prusya ordusunun artçı birliklerine başarıyla komuta etti. 1807’de tümgeneralliğe yükseltilerek hafif piyade birlikleri müfettişi yapıldı. Bu görevi sırasında Prusya ordusunun yeniden örgütlenmesinde önemli rol oynadı. Usta bir taktikçi olarak Prusya ordusunun taktik hocası durumuna geldi. Ama tutuculuğu nedeniyle General Kont August Neidhardt von Gneisenau’nun önerdiği liberal ordu reformlarına karşı çıktı.

Dünyanın ilk nükleer denizaltısı

 

1812’de Rusya’yı işgal eden Napoleon ordusundaki Prusya birliklerine komuta eden Yorck, Napoleon’un tam bir bozguna uğrayarak Rusya’dan geri çekildiği sırada Ruslarla Tauroggen Sözleşmesi’ni imzalayarak savaştan çekildi. III. Friedrich Wilhelm önce kamuoyuna söz konusu sözleşmeyi tanımadığını açıkladıysa da, 28 Şubat 1813’te imzaladığı Kalisch (Kalisz) Anlaşması’yla Prusya’yı Koalisyon kuvvetleri arasına katarak Yorck’un girişimini onaylamış oldu. Sonraki seferlerde de birçok yararlık gösteren Yorck, 1814’te Wartenburg kontu yapıldı ve barıştan sonra ordudaki görevini sürdürdü.

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 4.8333333333333/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 2
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 7
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 5.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Yongzheng

Next Article

Alvin Cullum York

Related Posts