Derin Bilgili Ansiklopedi

Ludwik Lejzer Zamenhof

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Ludovic Lazarus Zamenhof, göz doktoru, filolog ve dünyada en çok kullanılan yapay dil olan Esperantonun yaratıcısı (d. 15 Aralık 1859, Biaty- . stok – ö. 14 Nisan 1917, Varşova, Polonya, Rus Çarlığı).

Yahudi bir ailenin oğluydu. Polonya-Rus sınırında, ırk ve ulus çatışmalarına sahne olan bir ortamda yetişti. Farklı uluslardan insanlar arasında hoşgörüyü geliştirme amacıyla uluslararası bir dil yaratmak için çalışmalara başladı. Doktoro Esperanto takma adıyla yıllarca çalıştıktan sonra Lingvo Internacia (1887; Uluslararası Dil) adlı kitabını yayımladı. Geliştirdiği dile de, takma adından dolayı Esperanto (umut eden, uman) adı verildi.

Dünyadaki bilinen en büyük ansiklopedi

 

Zamenhof bir yandan hekimliğe devam ederken, bir yandan da Esperantoyu geliştirmeye ve Esperanto yanlılarını örgütlemeye çalıştı. İlk Esperanto dergisi 1889’da yayımlandı. Esperanto kullananları bir araya getiren ilk resmi örgütlenmenin temeli de 1893’te atıldı. Zamenhof, aralarında Tevrat, Hamlet, Hans Christian Andersen’in masalları, Moliğre, Goethe ve Gogol’ün oyunlarının da bulunduğu birçok yapıtı Esperanto’ya çevirerek dilin olanaklarını geliştirdi. Fransa’nın Boulogne kentinde yapılan ilk Dünya Esperanto Kongresi’nde (1905) ve her yıl çeşitli Avrupa kentlerinde yapılan kongrelerde birçok önemli konuşma yaptı, ama 1912’de Polonya’nın Kraköw kentinde yaptığı konuşmada Esperanto hareketinin önderliğini reddetti. Fundamento de Esperanto (1905; Esperanto’nun Temeli) adlı kitabı, Esperantonun yapısı ve kuruluşunun temel ilkelerini ortaya koyar.

 

Leave a comment
tr Turkish
X