Lugus

Lugus, Kelt dininin en önemli tanrılarından biri (Keltçe’de büyük olasılıkla “Vaşak” ya da “Işık”).

Julius Caesar’ın Roma tanrısı Mercurius’la (Eski Yunan’da Her­mes) özdeşleştirdiği tanrılardan biridir. Av­rupa’da ve İngiliz adalarında birçok yer adında onun izine rastlanır. Lyon, Laon, Leiden ve Carlisle (Luguvallium; “Tanrı Lugus’la Güçlü”) bunlar arasındadır.

İrlanda geleneğine göre aynı adı taşıyan üçüz erkek kardeşlerden yalnızca Lug Lam­fota (Uzun Kollu Lug) uzun ömürlü olabil­miştir. Kara Avrupa’sında Lugus’un çoğulu olan Lugoues’le ilgili en az üç anlatı vardır. Keltlerin üçlemelere düşkünlüğü nedeniyle bu anlatılarda üç tanrının söz konusu oldu­ğu sanılmaktadır. İrlanda inanışına göre Büyük Ulster (Ulaid) kahramanı Cu Chula­inn (Culann’ın Köpeği) Lug’un oğludur ya da onun yeniden doğuşunu simgelemek­tedir.

Galler’de Lleu Llaw Gyffes (Hünerli Elin Lleu’su) adıyla anılan bu tanrının, bakire tanrıça Aranrhod’un (Gümüş Tekerlek) oğlu olduğuna inanılırdı. Efsaneye göre, dayısı büyük sihirbaz Matlı, Aranrhod’un bakireliğini tılsımlı bir bekaret asasıyla sına­yınca, tanrıça o anda bir erkek çocuk doğurur. Çocuğu hemen öteki dayısı Gwydion alıp götürür ve yetiştirir. Aranr­hod daha sonra defalarca oğlunu ortadan kaldırmaya çalışır, ama her seferinde Gwydion’un güçlü tılsımı ona engel olur. Aranrhod, oğluna bir ad vermek ve silah sağlamak zorunda kalır. Sonunda,, annesi oğlunun evlenmesine izin vermediği için, Gwydion ona çiçeklerden bir kadın yaratır. Lugus, İrlanda geleneğinde Samildanach (Tüm Sanatlarda Hünerli) adıyla da anılır. Sıfatlarının çeşitliliği ve 1 Ağustos’taki yıllık Lugnasad Şenliği’nin Kelt ülkelerinde yay­gın biçimde kutlanması tüm eski Kelt tanrı­larının en güçlüleri arasında yer aldığını gösterir.

Hz. İsa’nın yaşamını, ölümünü ve dirilişini anmak üzere kilisenin belirlediği günler

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lugurular

Next Article

Luhyalar

Related Posts