Luigi

Luigi, Taranto ve Achaia prensi. Napoli kraliçesi I. Giovanna (1343-82) ile evlenerek Napoli kralı olmuştur (d. 1320, (TARANTOLU). Napoli – ö. 26 Mayıs 1362).

Kraliçenin ilk eşi Macar Andras’ın öldürül­mesinde (Eylül 1345) önemli bir rol oynadı­ğına inanılır. Luigi, Ağustos 1347’de kraliçe ile evlendikten sonra, Andras’ın kardeşi Macarıstan kralı I. Lajos (Büyük) Napoli’yi işgal etti (1348). Luigi ile Giovanna Avig­non’a kaçarak Papa VI. Clemens’e sığındı­lar. Macar kralının kentten ayrılması üzeri­ne Napoli’ye döndülerse de, ikinci bir Macar saldırısı üzerine bu kez Gaeta’ya kaçmak zorunda kaldılar. 1352’de Lajos’un ülkesine dönmesinden sonra Napoli’de ye­niden denetimlerini kurdular; en büyük yardımcıları ve danışmanları Granseneşal Niccolô Acciaiuoli’nin (1310-65) önünde papalık temsilcisinin elinden taç giydiler.

Giovanna aracılığıyla krallık gücünü elde eden Luıgı, başkent Palermo da içinde olmak üzere Sicilya’nın büyük bölümüne egemen oldu. Ama bir soylu ayaklanması üzerine Sicilya’dan ayrılmak zdrunda kaldı. Daha sonra düşmanlarını alt etmesine kar­şın Sicilya’ya dönemeden öldü.

İskenderiye Kütüphanesi’nin ilk kütüphanecisi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

III. Luigi

Next Article

Luís

Related Posts