Lundy’s Lane Çarpışması

Lundy’s Lane Çarpışması, 1812 Savaşı sırasında, ABD’nin Kanada’yı istila girişi­minden vazgeçmesiyle sonuçlanan çarpışma (25 Temmuz 1814).

Chippewa Çarpışması’nda (5 Temmuz 1814) İngilizleri yenen General Jacob Brown komutasındaki ABD birlikleri, Que­enston’a yerleştiler. 24-25 Temmuz gecesi General Phineas Riall komutasındaki bir İngiliz birliği Niyagara Çavlanının 1,5 km batısındaki Lundy’s Lane’e doğru ilerledi ve gündüz Kingston’dan gelen İngiliz Başko­mutanı General Gordon Drummond komu­tasındaki kuvvetlerle birleşti. ABD birlikle­rinin de aynı noktaya ulaşmasıyla saat 18.00’de çarpışma başladı. Hava karardık­tan sonra da karşılıklı umutsuz saldırılar sürdü. Her iki taraf da savaş boyunca en büyük kaybı bu çarpışmada verdi. İngilizle­rin kaybı 84 ölü, 794 yaralı, Amerikalıların ise 171 ölü, 682 yaralıydı. Drummond, Riall, Brown ve ABD’li general Winfield Scott ağır yaralandılar. Riall tutsak düştü.

Geceyarısına ulaşıldığında yeni bir saldırı­ya kalkışamayacak ölçüde yorulan ABD askerleri, savaş alanını Drummond’ın as­kerlerine bırakarak geri çekildiler. İngiliz askerleri geri çekilen ABD kuvvetlerini izleyemedi. İki tarafın da kesin bir zafer kazanamamasına karşın, ertesi gün Erie Kalesi’ne çekilen ABD birliklerinin ilerle­mesi durmuş oldu.

İlk modern İspanyol tarihçisi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Benjamin Lundy

Next Article

Lunghi Ailesi

Related Posts