Lupino Ailesi

Lupino Ailesi, İngiltere ‘de gösteri sanatla­rının birçok dalında ünlü sanatçılar yetişti­rmiş aile.

Ailenin kayıtlard önceleri “Luppino”  ya­zımıyla rastlanan ilk üyesi Signor Luppino adıyla ve büyük olasılıkla İtalya’da ünlen­mişti (y. 1612). Onun soyundan gelen şarkıcı, öykü anlatıcısı ve kukla ustası George William (1632-93) siyasal mülteci olarak İngiltere’ye gitti. George William’ın oğlu George Charles (1662-1725) sekiz ya­şında sahneye çıkmaya ve kukla oynatmaya başladı. Restorasyon’dan sonra Luppino ailesıne Kral II. Charles’ın hizmetinde gös­teri yapma ruhsatı verildi. George Richard Eastcourt Luppino (1710-87) ünlü İngiliz tiyatro yöneticıisi ve oyuncusu John Rich’in yanında çalışmıştı. Soyadını ilk kez Lupino biçiminde yazan dekorcu ve dansçı Thomas Frederick (1749-1845) George Richard’ın oğluydu.

Lupino ailesinin hemen her üyesi sahne sanatlarıyla ilgiliydi. George Hook Lupino’ nun (1820-1902) 16 çocuğundan en az 10’u profefyonel dansçı oldu; ikisi de Londra’da­kı Britannia Tiyatrosu’nun yöneticisi ünlü oyuncu Sara Lane’in ailesinden kişilerle evlendi. George Hook’un büyük oğlu Geor­ge (1853-1932) eski tarz palyaço tipinin belki de son temsilcisiydi; Birmingham’daki Kraliyet Tiyatrosu’nun soyunma odasında doğdu ve doğar doğmaz sahneye çıkarıldı. Son kez de Harlequin (Arlecchino) rolünde­ki oğlu Barry ile birlikte palyaço olarak sahneye çıktı. George’un iki kardeşi Arthur (1864-1908) ve Henry Charles (Harry ola­rak bilinir; 1865-1925) müzikhol gösterile­riyle ünlendiler. Eşsiz bir hayvan taklitçisi olan Arthur, Sir James Barrie tarafından Peter Pan’ın galasında üzere (1904) köpek Nana canlandırmak üzere seçildi.

George Lupino’nun oğullarından Barry (1884-1962) hem oyuncu, hem de ailenin arşivcisiydi. Stanley (1894-1942) ise yıllarca Drury Lane Tiyatrosu ‘nda varyete gösteri­lerine çıkan sevilen bir komedyendi. Barry Lupino bir süre Britannia Tiyatrosu’nun komedyeni olarak çalıştıktan sonra Avus­tralya (1913), Güney Afrika ve Uzakdoğu’ ya kadar uzanan turnelere çıktı. Pandomim sanatında ve müzikallerde ustalaştı; tek başına ya da ortaklaşa 50 kadar pantomim yazdı. Ayrıca birçok kez ABD’yi dolaştı ve filmlerde rol aldı. En çok revü ve müzikal­lerdeki rolleriyle tanınan Stanley oyun ve romanlar yazdı; anılarını From The Stocks to the Stars (1934; Kalıp Tiplerden Yıldızla­ra) adıyla yayımladı. Yeğeni Henry George (1892-1959) Sara Lane’in adını benimseye­rek sahnelerde Lupino Lane adıyla tanındı. Londrah Cockney ağzıyla konuşan ünlü bir komedyen olan Lane turnelerde varyete, müzikal ve pandomim gösterilerine çıktı. 1937′ de, Me and My Girl (Ben ve Sevgilim) adlı müzikalde Bill Snipson rolüyle büyük başarı kazandı ve Lambeth walk adlı dansı yarattı.

IDA-LUPINO_-THE-HARD-WAY

Stanley Lupino’nun kızı Ida (d. 1916)’ İngiltere’deki sinema yaşamına 1932’de Her First Affair (İlk Macera) adlı filmle başladı. Daha sonra yerleştiği ABD’deki ilk filmini 1934’t çevirdi. The Hard Way (1942; Zor Yol) filmindeki rolüyle New Yorklu eleştir­menler tarafından en iyi kadın oyuncu seçildi. Daha sonra bağımsız yapımlara yönelerek çoğunlukla kendisinin de rol aldığı sinema filmleri yönetti. Ayrıca televizyonlar için senaryolar yazdı, oyunculuk yaptı.

Tiyatro tarihinin en ünlü çiftlerinden olan ve 1923’ten 1958’e değin 30’a yakın oyunda birlikte rol alan sahne sanatçıları

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lupercalia

Next Article

Thomas Goff Lupton

Related Posts