Lupino Ailesi

Lupino Ailesi, İngiltere’de gösteri sanatlarının birçok dalında ünlü sanatçılar yetiştiren aile.

Ailenin kayıtlarda önceleri “Luppino” yazımıyla rastlanan ilk üyesi adıyla ve büyük olasılıkla İtalya’da ünlenmişti (y. 1612). Onun soyundan gelen şarkıcı, öykü anlatıcısı ve kukla ustası George William (1632-93) siyasal mülteci olarak İngiltere’ye gitti. George William’ın oğlu George Charles (1662-1725) sekiz yaşında sahneye çıkmaya ve kukla oynatmaya başladı. Restorasyon’dan sonra Luppino ailesine Kral II. Charles’ın hizmetinde gösteri yapma ruhsatı verildi. George Richard Eastcourt Luppino (1710-87) ünlü İngiliz tiyatro yöneticisi ve oyuncusu John Rich’in yanında çalışmıştı Soyadını ilk kez Lupino biçiminde yazan dekorcu ve dansçı Thomas Frederick (1749-1845) George Richard’ın oğluydu.

Lupino: ailesinin hemen her üyesi sahne sanatlarıyla ilgiliydi. ’ nun (1820-1902)-16 çocuğundan en az 10’u profesyonel dansçı oldu; ikisi de Londra’daki Britannia Tiyatrosu’nun yöneticisi ünlü oyuncu Sara Lane’in ailesinden kişilerle evlendi. George Hook’un büyük oğlu George (1853-1932) eski tarz palyaço tipinin belki de son temsilcisiydi; Birmingham’daki Kraliyet Tiyatrosu’nun soyunma odasında doğdu ve doğar doğmaz sahneye çıkarıldı. Son kez de Harleguin (Arlecchino) rolündeki oğlu Bary ile birlikte palyaço olarak sahneye çıktı. George’un iki kardeşi Arthur (1864-1908) ve Henry Charles (Harry olarak bilinir; 1865-1925) müzikhol gösterileriyle ünlendiler. Eşsiz bir hayvan taklitçisi olan Arthur, Sir James Barrie tarafından Peter Pan’ın galasında (1904) köpek Nana rolünü canlandırmak üzere seçildi.

’nun oğullarından Barry (1884-1962) hem oyuncu, hem de ailenin arşivcisiydi. Stanley (1894-1942) ise yıllarca Drury Lane Tiyatrosu’nda varyete gösterilerine çıkan sevilen bir komedyendi. Barry Lupino bir süre Britannia Tiyatrosu’nun komedyeni olarak çalıştıktan sonra Avustralya (1913), Güney Afrika ve Uzakdoğu’ya kadar uzanan turnelere çıktı. Pantomim sanatında ve müzikallerde ustalaştı. Tek başına ya da ortaklaşa 50 kadar pantomim yazdı. Ayrıca birçok kez ABD’yi dolaştı ve filmlerde rol aldı. En çok revü ve müzikallerdeki rolleriyle tanınan Stanley oyun ve romanlar yazdı. Anılarını From The Stocks to the Stars (1934; Kalıp Tiplerden Yıldızlara) adıyla yayımladı. Yeğeni Henry George (1892-1959) Sara Lane’in adını benimseyerek sahnelerde Lupino Lane adıyla tanındı. Londralı Cockney ağzıyla konuşan ünlü bir komedyen olan Lane turnelerde varyete, müzikal ve. pantomim gösterilerine çıktı. 1937’de Me and My Girl (Ben ve Sevgilim) adlı müzikalde Bill Snibson rolüyle büyük başarı kazandı ve Lambeih walk adlı dansı yarattı.

Tiyatro tarihinin en ünlü çiftlerinden olan ve 30’a yakın oyunda birlikte rol alan sahne sanatçısı ABD’li karı koca

 

Stanley Lupino’nun kızı Ida (d. 1916) İngiltere’deki sinema yaşamına 1932’de Her First Affair (İlk Macera) adlı filmle başladı. Daha sonra yerleştiği ABD’deki ilk filmini 1934’te çevirdi. (1942; Zor Yol) filmindeki rolüyle New Yorklu eleştirmenler tarafından en iyi kadın oyuncu seçildi. Daha sonra bağımsız yapımlara yönelerek çoğunlukla kendisinin de rol aldığı sinema filmleri yönetti. Ayrıca televizyon için senaryolar yazdı, filmler yönetti ve oyunculuk yaptı.

The Hard Way

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language