Luray Mağaraları

Luray Mağaraları, ABD’de, Virginia’nın kuzeybatısındaki Page ilinde Shenandoah Ulusal Parkı’nın merkezi olan Luray kenti­nin yakınlarında yer alan kireçtaşı mağarası.

26 hektarlık bir alanı kaplayan mağaralar 1878’de açığa çıkarıldı. Milyon­larca yıl önce, yeraltı ırmaklarının ve asitli suların kireçtaşı ve kil katmanlarının arasın­dan sızmasıyla oluşmuşlardır. Zaman içinde killi katmanlar yıkanıp uzaklaştırılmış ve geride yalnızca kireçtaşı kalmıştır. Mağara­ların oluşumundan ve damlayan kireçtaşı­nın sarkıtları oluşturmasından çok sonra bu boşluklar buzul çamurlarıyla dolmuştur.

Asitli çamurlar sarkıtları, dikitleri ve sütun­ları aşındırmış ve bunların biçimini değiştir­miştir. Çamurlar sonradan akan sularla taşındığında, aşınmış eski yapılar ile yeni oluşumlar yan yana kalmıştır. Bu da, çok değişik biçimli ve renkli sarkıtlardan, dikit­lerden, sütunlardan ve ivintilerden oluşan oldukça çarpıcı bir görüntünün ortaya çık­masına neden olmuştur. Mağaralar, yüksek­liği 9-43 m arasında değişen bir dizi büyük boşluk içerir. Bunlar dolaylı ışık alır ve birbirlerine koridor, merdiven ve köprüler­le bağlanır. Mağaraların 12°C olan iç sıcaklı­ğı her zaman sabittir.

Lurai Cavern Virginia, USA
İzmir Bergama’da II.Eumenes’in yaptırdığı, Zeus ve Athena’ya adanmış Bergama Sunağı olarak da bilinen yapıt.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lur

Next Article

Jean Lurçat

Related Posts