Lütf Ali Han

Lütf Ali Han Zend, İran’da hüküm süren Zend hanedanının (1750-94) son hü­kümdarı (d. 1769, Şiraz, Zend – ö. 1794, Tahran, Iran).

Dedesi Kerim Han Zend’in ölümünden (1779) sonra Ağa Muhammed Han Kaçar’la başlayan ve hanedanın iç çekişmelerle za­yıflamasına yol açan iç savaş sırasında, Şiraz’da hükümdarlığını ilan eden (1785) babası Cafer Han tarafından Laristan ve Kirman’daki Zend kuvvetlerinin komutanlı­ğına getirildi. Cafer Han’ın ölümü (1789) üzerine, taht üzerinde hak iddia eden bir rakibini saf dışı etmek amacıyla Şiraz’a döndü. Hükümdarlığı ele geçirmesini izle­yen dört yıl boyunca askeri güç bakımından daha üstün olan Ağa Muhammed Han’a karşı çeşitli seferler düzenledi. Şiraz valisi­nin 1791’de kenti Kaçarlara teslim etmesin­den sonra askeri harekatları için gerekli bir üs edinemediğinden sürekli bir bölgeden bir bölgeye dolaşmak zorunda kaldı. Yetenekli ve cesur bir asker olmasına karşın, elindeki toprakların sınırlılığı ve gelirlerinin azalması nedeniyle yenilgiye uğramaktan kurtulama­dı. Kazandığı birçok taktik zafer Kaçarların lehine olan güç dengesini değiştirmeye yetmedi.

1794’te Kirman kentinin dört aylık bir direnişten sonra düşmesi Zend hanedanı için son darbe oldu. Lutf Ali Han kentten kaçmayı başardıysa da yakalanarak Ağa Muhammed Han’a teslim edildi ve işken­ceyle öldürüldü.

ABD İç Savaşı sırasında, köleleri özgürleştirmek amacıyla çıkarılan yasalar

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lutein yapıcı hormon

Next Article

Molla Lutfî

Related Posts