Lykeion hareketi

Lykeion hareketi, bir dönem ABD’nin kuzeydoğu ve ortabatı eyaletlerinde geniş ilgi gören ve yetişkinlerin eğitimini amaçlayan hareket.

1826’da Josiah Holbrook öncülüğünde Mil­bury’de (Massachusetts) kurulmuş, adını Aristoteles’in ünlü okulundan almıştır. Hol­brook, Iykeion’ların mahalle, il, eyalet ve ülke düzeyinde hiyerarşik biçimde örgütle­nerek uluslararası bir kuruluşun çatısı altın­da toplanmasını önermişti. Hiçbir zaman uluslararası bir lykeion kurulmadıysa da, ABD’de lykeion’lar hızla çoğaldı ve 1834’te sayıları 3 bine ulaştı.

Holbrook’un tasarısına göre, her lykeion bilginin, özellikle doğal bilimler öğrenimi­nin yayılmasına katkıda bulunacaktı. Her birinin, bulunduğu yörenin kayaç, mineral gibi oluşumlarından örnekler içeren bir doğa koleksiyonu kurması amaçlanıyordu. Eğitim ve bilgilenme olanaklarının kısıtlı olduğu yörelerde Holbrook ‘un düşüncesi çabucak benimsendi; kısa sürede, tartışma­lar, açıkoturumlar, konferanslar düzenlen­meye, deneme ve incelemeler yazılmaya haşladı. Hareketin ilk yıllarında önemli hedeflerden biri de herkese açık okullar kurulmasını sağlamaktı.

1830’ların ortalarına doğru, lykeion’larda ders verenlere ücret ödeme uygulaması başlatılınca, Ralph Waldo Emerson, Frede­rick Douglass. Henry David Thoreau, Da­niel Webster, Nathaniel Hawthorne ve Susan B. Anthony gibi kişiler de harekete destek oldu. Emerson ‘ın yayımlanan pek çok denemesi, aslında lykeion’daki ders ve konferans notlarıydı.

ABD İç Savaşı sırasında, köleleri özgürleştirmek amacıyla çıkarılan yasalar

 

Amerikan iç Savaşı’na değin gelişmeyi sürdüren lykeion’lar, bu dönemde, tümüyle yetişkin eğitimine yönelik halk kuruluşları olan chautauqua’lara dönüştüler (chau­tauqua hareketi). ABD’de ders program­larının genişletilmesinde, ayrıca birçok ye­rel müze ve kütüphane kurulmasında lykeion hareketinin büyük payı olmuştur.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lykaon

Next Article

Lykophron

Related Posts