Ma-Xia okulu 48

Ma-Xia okulu

, Çin resminde manara okulu.

Adını 12. yüzyılın son çeyreği ile 13. yüzyılın başlarında Güney Song Akademisinin en önemli temsilcileri olan Ma Yuan ie ’in üslubundan almıştır. Üyeleri manzaralarında geniş bir boşluk içinde tek tük dağ dorukları ve gövdesi bükülmüş ağaçları işleyerek sonsuz bir mekan duygu­su yaratmaya çalışmışlardır. Ma Yuan ve Xia Gui Çin resmindeki bu eğilimin en kusursuz yansıtıcıları olarak kabul edilir.

Ma-Xia okulu kompozisyonlarında imge­ler genellikle resmin bir köşesinde verilir; ipek ya da kağıdın geri kalan bölümü bütünüyle boş bırakılır ya da hafifçe renk­lendirilir. Dolayısıyla resim düzeni asimet­riktir. Fırça izlerinin bir balta ya da keskinin ağaç üzerinde bıraktığı izlere benzemesin­den ötürü “balta vuruşu” denen bır fırça tekniği kullanılır ve bu tekniğin dramatik etkisini artırmak için karmaşık mürekkep tonlarından kaçınılır. Genellikle sert ve kesik fırça vuruşlarıyla köşeli çizgiler yeğlenir.

Manzara res­mine getirdiği lirik ve romantik yorumla kendisinden sonra gelen ressamları büyük ölçüde etkilemiş, en önemli Çinli manzara ressamı

 

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language