Mabet ağacı

Mabet ağacı, Japon eriği, Ginkgo olarak da bilinen, Permiyen Dönemde (y. 280-225 milyon yıl önce) ortaya çıkan 15 kadar cinsin oluşturduğu Ginkgoaceae familyasının (Ginkgoales takı­mı) yaşayan tek üyesi.

Anayurdunun Çin olduğu kabul edilen ve yabanilerine rast­lanmayan bu ağaca çoğu kez “canlı fosil” denir. Çin ve Japonya’da çok eski zaman­lardan beri kutsal bir ağaç olarak kabul edildiğinden tapınakların bahçelerinde ye­tiştirilen mabetağacı günümüzde daha çok süs amacıyla dikilmektedir. Hastalıklara, böceklere ve soğuğa olduğu kadar kentle­rin kirli hava koşullarına da dayanıklıdır.

Uzunluğu yaklaşık 40 m’ye, çapı ise 2,5 m’ye ulaşan bu ağacın piramiti andıran tacı ve üzeri çatlaklı grimsi bir kabuğu vardır. Açık renkli, yumuşak ve zayıf odunu ekonomik açıdan çok önemli değildir. Uzun sapların ucunda oluşan yaklaşık 8 cm uzunluğundaki yelpaze biçimli derimsi yaprakları genellikle bir orta noktadan iki loba ayrılır; ilkbaharda donuk gri yeşil renkli olmasına karşılık yazın sarımsı yeşile; sonbaharda ise altın sarısına dönüşerek oldukça güzel bir görünüm oluşturur.

Tırtıl benzeri erkek ve dişi çiçekleri ayrı ağaçlarda bulunur. Erkek çiçekler, eğreltiot­larında olduğu gibi serbestçe yüzebilen üreme hücreleri üretir. Bu hücreler rüzgar­larla dişi çiçeklere taşınır. Dişi çiçeklerin döllenmesiyle tohumtaslakları gelişerek eri­ğe benzeyen içi sert, dışı etli sarımsı renkli tohumlara dönüşür. Tohumların çekirdek­leri bazı yörelerde kavrulup çerez olarak yenir.

Mabet ağacının peyzaj mimarlığında yarar­lanılan pek çok süs çeşidi vardır.

Raziyane olarakta bilinen, maydanozgiller familyasından, kokulu otsu bitki

 

Mabet ağacının faydaları

Mabet Ağacının Faydaları

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Mab

Next Article

Mabeyn

Related Posts