Macadamia

Macadamia, Protaeceae familyasından, kı­şın yapraklarını dökmeyen 10 kadar süs ağacı türünün oluşturduğu cins.

Kuzeydoğu Avustralya’nın kıyı kesimlerindeki yağmur ormanlarından yayıldığı sanılan bu ağaç­ların bazıları (özellikle de Macadamia integrefolia ve M. tetraphylla türleri) besin olarak yararlanılan meyvelerinden ötürü Hawaii ve Avustralya’da ekonomik değer taşıyan türlerdir. Güney Afrika, Zimbabve, Malavi ile Güney ve Orta Amerika’nın bazı bölümlerinde bu ağaçların üretimi için çok büyük alanlar ayrılmıştır. Macadamia’lar en iyi, yıllık yağışın 130 cm olduğu, zengin ve iyi akaçlanmış topraklarda yetişir.

Yüksekliği 18 m’ye. taç genişliği ise 15 m’ye ulaşan ağaçların 20-30 cm uzunluğun­da, parlak, derimsi yaprakları ve güzel kokulu, beyaz ya da pembe renkli çiçekleri vardır. Ortalama 2,5 cm çapındaki fındıksı meyveleri olgunlaşma evresinde bir yanın­dan yarılarak açılan kalın, derimsi bir kabukla örtülüdür. Meyvelerin tam olarak olgunlaştığı zamanı kesin olarak saptamak güç olduğundan, ürün yere düşene kadar hasat edilmez. Olgunlaşan meyveler elle toplandıktan sonra makineler yardımıyla kabukları çıkarılır ve kurutulur.

Genellikle yağda kavrulup tuzlandıktan sonra yemiş olarak tüketilen, ayrıca şekerle­me yapımında da yararlanılan bu meyveler zengin yağ içeriğinin (yüzde 73) yanı sıra iyi bir kalsiyum. fosfor, demir ve B vitamini kaynağıdır.

Japon eriği ya da Ginkgo olarak da bilinen Ginkgoaceae familyasının yaşayan tek üyesi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

John Loudon McAdam

Next Article

William Gibbs McAdoo

Related Posts