Macaire

Macaire, başkarakterlerinden birinin adın­dan dolayı bir Fransız ortaçağ epik şiiri (chanson de geste) için genellikle kullanılan başlık.

Şiirde yaşlı ve yatalak İmparator Charlemagne’ın karısı Blanchefleur, Ma­caire’in bütün yakınlaşma girişimlerine dire­nirse de sadakatsizlikle suçlanarak süresiz sürgün cezasına çarptırılır. Ama sonunda suçsuzluğu kanıtlanır, kocasını bağışlar ve yeniden onunla yaşamaya başlar.

Aynı öykü, La Reine Sebile adlı bir başka çhanson’da da anlatılır. Bu yapıtın metni İngiltere, Belçika ve İsviçre’de ortaya çıka­rılan 13. yüzyıldan kalma parçaların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Öykü, Historia de la Reyna Sebilla adlı sevilen bir İspanyol düzyazı romansına da kaynaklık etmiştir. Macaire ve La Reine Sebile’den hangisinin daha eski olduğu kesin değildir. Ama Fransa’da 13. yüzyılın ilk yarısında bile bu temayı (haksız yere sadakatsizlikle suçlanan bir kraliçe; öldürülen sahibinin öcünü alan köpek) işleyen bir epik şiirin bulunduğu bilinmektedir. 14. yüzyıldan sonra ise aynı öykü Charlemagne’la bağlan­tı kurulmadan Fransa’da pek çok kez ele alınmıştır.

İbranice ve Aramcayla birlikte Yahudilerin üç temel yazı dilinden biri

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

William Gibbs McAdoo

Next Article

Macapahit İmparatorluğu

Related Posts