Macbeth 48

Macbeth

, Yaşamıyla ilgili efsaneler, Shakespeare’in adlı oyunu­nun temelini oluşturmuş, 1040’tan sonra İskoçların kralı (ö. 15 Ağustoş 1057, Lumphanan yakınları, Aberdeen, İskoçya).

Kral II. Ken­neth’in (hd 971-995) torunu olduğu sanılır. Kral III. Kenneth’in (hd y. 997-1005) so­yundan gelen Gruoch’la evlendi. Yaklaşık 1031’de babası Findlaech’in (Shakespeare’ ın oyununda Sinel) ardından İskoçya’nın kuzeyindeki Moray bölgesinin yöneticisi (moarmaer) oldu. 14 Ağustos 1040’ta Elgin yakınındaki bir çarpışmada (Shakespeare’in oyunundaki gibi yatakta değil) kuzeni Kral I. Duncan’ı öldürdükten sonra tahta çıktı. Gerek Duncan’ın, gerekse Macbeth’in taht üzerindeki hakları anne tarafından kral ailesinden gelmelerine dayanıyordu.

Macbeth 1045’te Dunkeld yakınında (Taysfde) isyancı bir orduyu yenilgiye uğrattı. Ertesi yıl Northumbria kontu Siward’ın, I. Duncan’ın en büyük oğlu Malcolm’u (Kral III. Mal­colm Canmore) tahta çıkarmaya yönelik girişimini boşa çıkardı. 1050’de artık yete­rince güvencede olduğunu düşünerek hac için Roma’ya gitti. Ama 1054’te Siward’ın baskısıyla İskoçya’nın güney kesimini Mal­colm ‘a bırakmak zorunda kaldı. Üç yıl sonra İngilizlerce desteklenen Malcolm’la yaptığı bir çarpışmada öldü. Meşru kralların mezarlığı olarak kabul edilen Iona Adasına gömüldü. Yandaşlarının kral ilan ettiği üvey oğlu Lulach’ın 17 Mart 1058’de öldürülme­siyle, III. Malcolm İskoçya’da kesin egemenliğini sağladı.

 

Hiciv olarak da bilinen, toplumsal ya da bireysel kusurları, yetersizlikleri, boş­ inançları ve adaletsizlikleri dolaylı yollar­dan, çoğu zaman da gülünçleştirerek eleşti­ren çeşitli sanat biçimlerine verilen ad

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language