Macchiaioli 48

Macchiaioli

, 19. yüzyılda kurallara bağlı İtalyan sanat akademilerine karşı çıkarak eğitim amacıyla doğaya yönelen Floransalı ve Napolili ressamlar grubu. Bu ressamlara  göre renk lekeleri (İtalyanca macchia) res­min en önemli öğesiydi.

Bir resmin, izleyen üzerindeki etkisi, herhangi bir ideolojik mesaj ya da anlatımdan çok, boyalı yüzeyin kendisinden kaynaklanmalıydı. Macchiaioli grubu ressamları, doğaya belli bir uzaklık­tan bakarak edindikleri ilk izlenimleri renk ve ışık aracılığıyla ve taslak niteliğinde bir çizim tekniğiyle tuvale aktarıyorlardı. Ku­ramsal açıdan Fransız izlenimcilerini anım­satmakla birlikte, rengin yapısı ile onlardan daha fazla ilgiliydiler.

Yapıtlarında başta Napoleon Sa­vaşları olmak üzere, askeri ve tarihsel konuları işleyen Fransız ressam ve illüstra­tör

 

Yirmi yıl gibi kısa bir süre içinde Macchiai­oli grubu şaşırtıcı derecede yeni ve canlı resimler üretti. Grubun en ünlü sanatçısı, güçlü renk lekeleri kullanarak göz alıcı ışık ve renk etkileri elde eden Floransalı ’ydi (1825-1908). Toplumsal içerikli sahnelerde rengi büyük bir duyarlı­lıkla kullanan (grubun kuramcısı ve eleştir­meni) ( 1853-1901), renk lekelerini ustaca bir araya getiren ve konularına şiirsel duygularla yaklaşan Sil­vestro Lega (1826-95), özgün renk kullanımlarıyla dikkati çeken ’yle (1838-66) Giuseppe Abbati (1836-68)öbür önemli Macchıaioli üyeleriydi.

Macchiaioli 49 Macchiaioli 50 Macchiaioli 51

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language