Magnezit

, (MgCO3) yapısında, önemli bir olan karbonat minerali. Karbonat minerallerinin kalsit grubunun bir üyesidir. ominerali,: magnezyum bakımından zengin kayaçların değişime uğraması ya da magnezyumlu çözeltilerin kalsit üzerine etkimesi sonucunda oluşur. Elde edildiği başlıca yerler, Avusturya’da Radenthein, Çin’de Liaodong Yarımadası, ABD’de Nevada’daki Clark ili ve Türkiye’de Konya, Kütahya, Çankırı ve Erzincan’dır. Mineralde çoğunlukla demir de yer alır ve ile sidetit arasında, magnezyumun yerini demirin aldığı bir katı çözeltiler dizisi bulunur. Magnezitten, tuğlamsı malzemelerin yapımında hammadde olarak, yapay kauçuk imalatında dolgu maddesi ve katalizör olarak ve magnezyumlu ilaç ve gübre üretiminde katkı malzemesi olarak yararlanılır.

Magnezit İşinde Çalışan Kadınlar
Akışkanlar mekaniğinin anlaşılmasında önemli katkıları olan, ısının mekanik eş degerini tam olarak saptayan ilk bilim adamı

 

Manyezit Hangi Alanlarda Kullanılır? 

Magnezit, metal ve bileşik olarak birçok ürünün hammaddesidir. Genellikle bileşik olarak kullanılır. Magnezyum bileşiklerinin başlangıç maddesidir. Doğal ve sentetik magnezit olarak iki çeşidi vardır. Başta demir çelik olmak üzere çimento, cam, kireç ve seramik gibi üretim fırınlarının yapımında kullanılan temel bir hammaddedir. Isıya dayanıklı yani refrakter malzemelere talebin artması sebebiyle deniz suyundan sinter ve fused manyezit üretimi atmıştır.

Dünya manyezit tüketiminin yüzde 90’ı kostik kalsine manyezit ve sinter magnezit adı verilen formlarındadır.

Sinter magnezit; diğer formlarına göre daha sert ve yoğun olan magnezya veya magnezyum oksittir. Yüksek kaliteli manyezit cevherlerinden üretilir. Yüksek ısıya dayanıklı ürünlerin hammaddesi sinter manyezittir. Çelik yapımında kullanılır.

Kostik kalsine magnezit ise; doğal kaynaklar ve deniz suyundan üretilir. Endüstride genellikle kullanılan manyezit formudur. Gübre, hayvan yemi, izolasyon, boya, aşındırıcı, ilaç gibi ürünlerde kullanılır. Ayrıca, uranyum oksit elde edilirken, motor yağlarındaki asitlerin nötrleştirilmesinde de kostik kalsine manyezitten faydalanılır.

Magnezitin çeşitli formlarının ve bileşenlerinin kullanıldığı diğer sektörler ve bazı ürünler şunlardır: Tuğla, çimento, kimya, tekerlek, kâğıt, kâğıt hamuru, şeker, şarap, yüksek ısıyla çalışan fırınlar, dökünmeler, alaşımlar, dövme ürünler, çelik ve alüminyum fırınları, oksijen konvertörleri, inşaat blokları, kozmetik, su arıtma, cam ergitme, elektrik ısıtma çubukları, suni ipek, kauçuk, yanmaz elbiseler, fiber optik, elektrik kablosu, yangın söndürücü, duman bastırıcı, tavan kaplamaları…

Manyezitin kullanıldığı alanlara göre çeşitli zenginleştirme işlemleri uygulanır. Bu işlemler; elle ayıklama, manyetik, boyut küçültme, elektrostatik, ağır ortam, optik ayırma, flotasyon ve kalsinasyon şeklinde sıralanabilir.

(Türkiye’deki en büyük manyezit rezervlerini barındıran bölgelerden biri olan Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Koyuağılı köyündeki manyezit yatakları alanı ve Koyunağılı Barajı…)

 

No Responses

  1. A.Arif Efler 19 Ekim 2019

Sen de birkaç kelam et...

Select Language