Magnus I Olavsson

Magnus I Olavsson, lakabı . 1035-47 arasında Norveç, 1042-47 arasında Danimarka kralı (d. 1024, Norveç ö. 25 Ekim 1047, Skibby, Danimarka).  Bu iki İskandinav ülkesinde, Danimarka ve İngiltere kralı Canute’un (Büyük) (6. 1035) soyundan gelen kişilerin egemenliğine son vermiştir.

Norveç kralı ’un evlilik dışı oğlu olan Magnus’a Kutsal Roma Germen imparatoru Charlemagne’ın (Eski İzlanda dilinde Karlamagnüs) adı verildi.

Dört yaşındayken Canute tarafından sürgün edilen babasıyla birlikte Rusya’ya gitti. Norveçli kabile şefleri 1035’te Canute’un oğlu Svend’e (Sweyn). karşı ayaklanarak, Magnus’u kral seçtiler. Canute’un 1035’te Danimarka, 1040’ta da İngiltere kralı olan öteki oğlu Hardecanute, önce Norveç tahtında hak iddia ettiyse de daha sonra Magnus’un egemenliğini kabul etti. Sonunda iki kral, daha uzun yaşayanın hem Norveç’i, hem de Danimarka’yı yönetmesi konusunda anlaşmaya vardılar. Hardecanute 1042’de ölünce, Magnus Danimarka’nın da kralı oldu ve Canute’un yeğeni Svend Estridsen’i (Svein Estridsson, sonradan II. Svend) Danimarka genel valiliğine atadı. Ama, Svend çok geçmeden Magnus’a karşı ayaklandı. Magnus, Güney Jutland’daki Slav kökenli Vendlere karşı yardımına gereksinim duyan Danimarkalıların büyük bir bölümünün desteğini elde ederek, Svend’i savaşta birçok kez yenilgiye uğrattı. 1045’te amcası III. Harald Sigurdsson ile krallığı paylaşma konusunda anlaşmaya vardı. 1047’de amcasıyla birlikte Danimarka’ya karşı düzenledikleri bir sefer sırasında öldü.

No Responses

  1. A.Arif Efler 19 Ekim 2019

Sen de birkaç kelam et...

Select Language