Magnus III

III, lakabı , 1093 / 1103 arasında Norveç kralı (d. y. 1073, Norveç ö. Ağustos 1103, Ulster, İrlanda). Norveç’in Orkney ve Hebrid adaları ile Man Adası üzerindeki egemenliğini güçlendirmiştir. Genellikle İskoç eteği giymesi nedeniyle “Çıplak Ayaklı” ya da “” lakabıyla anılmıştır.

Babası 111. Olav Haraldsson’un (hd 1066/93) ardından tahta çıktıktan sonra, yönetimi önce kuzeni Hâkon ile paylaştı. Ertesi yıl onun ölümü üzerine, tek başına kral oldu. 1098’de Hebridler’e ve Man Adasına askeri seferler düzenledi. Galler halkının, Normanlara karşı kendisinden yardım istemesi üzerine Anglesey’e saldırarak her ikisi de Norman kökenli olan Chester ve Shrewsbury kontlarını yenilgiye uğrattı. Ayrıca İsveç’e de bir sefer düzenledi. Ama 1101’de İsveç kralı Inge ile bir barış antlaşması yaptı ve Inge’nin kızı Margareta ile evlendi.

1102’de batıdaki adalara düzenlediği sefer sırasında Orkney ve Hebrid adaları ile Man Adasını ziyaret eden Magnus, Ağustos 1103’te İrlanda’da öldürüldü. Norveç’in Man Adası üzerindeki egemenliği Magnus un ölümünden kısa bir süre sonra sona erdi. Ama, Orkney ve Hebrid adaları diyakozluk bölgeleri Norveç Kilisesi’ne bağlandı ve Orkney Adasını yöneten kontlar, 1468’e değin Norveç’in egemenliğini tanıdılar.

Yidiş dilinde basılmış bilinen ilk kitap

 

No Responses

  1. A.Arif Efler 19 Ekim 2019

Sen de birkaç kelam et...

Select Language