Manş Tüneli

Manş Tüneli, İngiltere ile Fransa arasın­da, Manş Denizi‘nin altından geçen ve 1994’te tamamlanan, 6 Mayıs 1994’te açılışı yapılan demir­yolu tüneli.

Çok eski bir geçmişi olan, Manş Denizi altından bir tünel açılması görüşü 1986’da İngiltere ve Fransa’da ye­niden gündeme geldi. Demiryolu tüneli projesi, çok uzun bir asma köprü, tünel ve köprü geçişi, kara ve demir yolu geçişi gibi seçenekler arasından tercih edildi. Proje­nin finansmanını İngiliz ve Fransız şirket­leriyle bankalarının oluşturduğu bir kon­sorsiyum üstlendi. Dover Boğazının iki yanında kazılar 1987-88’de başladı ve 1991 yazında tamamlandı.

Avrupa Tüneli olarak da bilinen Manş Tüneli tamamlandığında, her biri 50’şer km uzunluğunda, ikisi demiryolu ulaşımı­na, biri bakım ve güvenlik hizmetlerine ay­rılmış üç tünelden oluşuyor. Tünelin su altındaki bölümünün uzunluğu 38 kilometredir. Tünel İngilte­ie ‘deki Folkestone ile Fransa’daki Calais arasını birleştiriyor. Karayolu araçlarının da yüklenebileceği demiryolunda saatte 160 km hızla yolculuk edilebilecek. Bu hızlı trenlerden yararlanılmasıyla günü­müzde kara ve deniz yoluyla gerçekleştiri­len yolculuğun süresi yarıya indi.

Manş Tüneli Açılışı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Mecdut Mansuroğlu

Next Article

Manş Denizi

Related Posts