Mantineia

Mantineia, Arkadia’da kurulmuş Eski Yu­nan kenti. Mainalon ve Artemision dağları arasında, bugünkü Tripolis kentinin yakla­şık 13 km kuzeyinde yer alır.

İÖ 5. yüzyılın başlarına değin beş köyden oluşan bir kümeyken, Argos’un isteği üzerine köylerin birleştirilmesiyle kent durumuna gelmiştir. Homeros’un Ilyada’sının ikinci kitabındaki gemiler kataloğunda, burada birçok askerin yetiştiği anlatılır.

Mantineia, Öellikle Messenialı kölelerin isyanı (İÖ 464) sırasında Sparta’nın yanında yer aldı. Ama İÖ. 420’de Sparta’ya karşı Elis, Argos ve Atina’yla ittifak kurdu. İÖ. 418’de Mantineia Savaşı’nda Kral Agis’in komutasındaki Sparta askerlerine yenik düştü. İÖ 362’de yeniden güçlendi ve The­bai ordusu, Mantineia Ovasında ustaca bir manevrayla Sparta birliklerini yenilgiye uğrattı. Ama çarpışma sırasında Komutan Epaminondas öldü.

İÖ 207’de, Akhaia Birliği askerlerine ko­muta eden Philopoimen, Sparta diktatörü Makhanidas’ı burada bozguna uğrattı. Ro­ma İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Mantineia, önemini yitirerek bir köye dö­nüştü. İS 6. yüzyıldan Osmanlı yönetimi altında ortadan kalkana değin bir Slav adıyla, Goritza olarak anıldı

Olympia’da Dünyanın Yedi Harikası’ndan, Yunanlı heykelci Phidias’ın iki başyapıtından birisi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Mantıvar

Next Article

Mantispidae

Related Posts