Derin Bilgili Ansiklopedi

Mantispidae

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Mantispidae, Neuroptera (sinir kanatlılar) takımından, genellikle tropik ve astropik bölgelerde yaşayan böceklerin yer aldığı familya.

Erişkin türlerinin görünümü pey­gamber devesine (Dictyoptera takımı) benzer. Avrupa’da yaygın olan Mantispa styria­ca türünün uzunluğu 12-20 mm, kanat açıklığı yaklaşık 25 mm’dir.

Dişiler pembe renkli yumurtalarını uzun ve ince saplara yapıştırır. Yumurtadan çıkan yavrular iki larva evresinden geçer. Her iki larva tipi de genel olarak Lycosa cinsin­den örümceklerin yumurta ve yavrularının asalağıdır. İlk larva tipi ya da genç larva, hareketli ve uzun bacaklıdır. İkinci larva tipi ya da pupalaşacak larva ise kısa bacaklı, beyaz ve tombul bir tırtıl biçimindedir. Uzunluğu 7-10 mm’ye ulaştığında gelişimini tamamlayan larvalar çevrelerinde ipek bir koza örerek birinci pupa evresine girer. Familya üyeleri ikinci pupa evresini koza dışında ve hareketli olarak geçirir.

Bitkilerdeki gibi gelişmiş bir kök, gövde ve yaprak sistemi bulunmayan, klorofil içermeyen ve çoğun­lukla çürükçül ya da asalak olarak yaşayan canlılar

 

Leave a comment
tr Turkish
X