Manu-smriti

Manu-smriti, Hindistan’da Hindu yasa derle­meleri (Dharma-şastra) arasında en bağlayı­cı olanı.

Halk arasında Manu-smriti olarak anılmakla birlikte, resmi adı Manava-dhar­ma-şastra’dır. Efsanevi ilk insan ve yasa koyucu Manu tarafından yazıldığına inanı­lır. Bugünkü biçimini alması İÖ1. yüzyıla değin uzanır.

Manu-smriti Hindulara dört toplumsal sı­nıfta (varna) ve yaşamın dört evresinde (aşramas), uymaları gereken yasaları (dhar­ma) bildirir. On iki bölümde toplanmış 2.694 kıtadan oluşur. Yaratılış, dharma’nın tanımı, dinsel törenler (samskara), yetişkin­liğe geçiş töreni (upanayana), Veda öğreni­mi, evlilik, konukseverlik, alçakgönüllülük, yasak yiyecekler, kirlenme, arınma yolları, evli ve bekar kadınların davranış kuralları ile krallık hukuku konularını işler.

Ardın­dan 18 başlık altında yargı sorunlarından söz eder. Metin daha sonra yeniden kefaret ayinleri, karma (nedensellik sonucu ortaya çıkan eylem) öğretisi, ruh ve cehennem gibi dinsel konulara döner. Dinsel yasalar ve uygulamaları ile dindışı yasalar arasında metin içinde sınıflamalı bir aynın yoktur. Kast üyesi Hindulara uygulanabilir bir ah­lak dizgesi sunan kitabın etkisi çok büyük olmuştur.

İngiltere’nin batısındaki Cornwall ile Manş Denizindeki Scilly Ada­larını birleştiren efsanevi yitik ülke

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Manu

Next Article

I. Manuel

Related Posts