Manuelito

Manuelito, Bullet, federal yönetimin zorla iskan girişimine karşı direnişiyle ünlü Nava­ho Yerli Kabile Reisi (ö. 1893, Nava­ho Yerleştirme Kampı, New Mexico Top­raklan, ABD).

ABD ordusundan Albay Kit Carson’ın Navaholara karşı sürdürdüğü yıpratma sa­vaşı sonucunda Yerliler ürünlerini, evlerini, hayvanlarını ve iş araçlarını yitirmişlerdi. Carson Navahoları New Mexico Toprakla­rı’ndaki Santa Fe’nin güneyinde kurak ve tuzlu bir toprak parçası olan Bosque Re­dondo’ya çekilmeye zorladı (1864). Bu sırada tanınmış bir Yerli önderi olan Manue­lito ile 4 bin Yerli teslim olmayı reddede­rek dağlara çekildiler ve gerilla savaşına başladılar.

Carson, av hayvanlarım ve atlan öldürüp ürünleri yakma politikasını sürdür­dü. 1866 sonbaharında Manuelito ve adam­ları açlık karşısında yenik düşüp teslim oldular ve Bosque Redondo’ya götürüldü­ler. Buradaki koşullar çok kötü olduğu için, Manuelito’yla birlikte bir heyetin kendileri­ne yeni bir yer verilmesi için hükümetle görüşmek üzere Washington’a gitmesine izin verildi. Manuelito taleplerini başarılı bir biçimde savundu. Sonbaharda Navaho­ların geleneksel anayurtlarında bulunan ye­ni bir alana yerleşmelerine izin verildi.

1851-1910 yıllarında avcı ve toplayıcı olarak yaşayan Yuki’lere karşı ABD’nin yaptığı soykırım

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Manuel üslubu

Next Article

Alis Manukyan

Related Posts