Manus Adası

Manus Adası, Büyük Admiralty Adası olarak da bilinir, Papua Yeni Gine’de, Manus iline bağlı Admiralty Adalarının en büyüğü.

Yeni Gine Adasının 320 km kuze­yinde yer alır. Bismarck Takımadalarının uzantısı olan volkanik bir adadır. Uzunluğu 80 km, genişliği 32 km, yüzölçümü 1. 639 km2’dir. Mangrov bataklıklarıyla kaplı koylar ile dik yamaçların birbirini izlediği kıyılardan iç kesimlere doğru gittikçe yük­seklik artar; en yüksek nokta, 718 m ile Dremsel Dağıdır. Sık ormanlarla kaplı, su kaynakları bol bir ada olan Manus’ta, çok sayıda kısa ve hızlı akarsu vardır. Doğudaki dar ve yoğun nüfuslu kıyı ovası dışında adanın tek düzlük kesimleri bu akarsuların vadileridir.

Manus Adasını 1616’da Felemenkli denizci Willem Schouten’in gördüğü kabul edilirse de, daha önce İspanyol Alvaro Saavedra’ nın buraya uğradığı (1528) sanılmaktadır. 1875’te adada incelemeler yapıldı. Alman­lar’ın, Lorengau’da 1912’de kurdukları as­keri mevki 1914’te Avustralya yönetimine geçti. 1944’te kuzeydoğudaki Seeadler lima­nında büyük bir ABD deniz üssü inşa edildi.

Kopra, kakao, kahve gibi ürünler Seeadler limanından ihraç edilir. Başlıca yerleşim, aynı zamanda yönetim merkezi olan Loren­gau’ dur.

Atlas Okyanusunun, kuzeyde İngiltere ile güney­de Fransa’yı ayıran uzantısı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Manus

Next Article

Aldo Manuzio

Related Posts