Mappo

Mappo, Japon Budacılığında, Buda yasası­nın yozlaştığı çağ, bazılarına göre insanlık tarihinin bugünkü dönemi.

Özellikle Kamakura döneminde (1192-1333) Japon Budacı­lar , mappo çağı geldiğinde insanların nasıl kurtulacağını sorguladılar. Böylece Codo, Niçiren ve Zen Budacılığı gibi yeni mez­hepler ortaya çıktı. Bu yeni mezhepler, Budacılığın daha önceki törensel ve kurum­laşmış biçimlerine göre daha basit ve doğru­dan kurtuluş yollan öğretiyordu.

Hemen bütün Budacı ülkelerde yaygın biçimde benimsenen bir kozmik tarih yakla­şımına göre, Buda’nın ölümünü izleyen dönem üç çağa bölünebilir: “Yetkin yasa” çağı (Sanskrit dilinde saddharma, Japonca şobo); “göstermelik yasa” dönemi (Sanskrit dilinde pratirupadharma, Japonca zobo) ve “yasanın sonu” ya da “yasanın yozlaşması” dönemi (Sanskrit dilinde paşçimadharma; Japonca mappo). Gerçek inancın yeniden canlanacağı yeni bir dönemi, gelecekte bodhisattva (geleceğin Budası) Maitreya (Japonca Miroku) başlatacaktır.

Bu üç dönemin uzunluğu, çeşitli metinle­rin yorumuna göre değişir. Bazılarına göre birinci ve ikinci çağlar 1.000’er yıl sürmüş­tür, üçüncü çağ ise 10 bin yıl sürecektir. Japon Budacılar ise Buda’nın İÖ. 949’da öldüğünü varsayarak mappo’nun 1052’de başladığını öne sürerler.

 

Çin’de dinsel taoculuğun kurucusu

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Mapam Gölü

Next Article

Abraham Mapu

Related Posts