Mar-pa

Mar-pa, Dvags-po Doktoru olarak da bilinen, Tibet’te Budacılığın canlanmasında önem­li rol oynamış, Budacı Vacrayana (ya da Tantra) metinle­rinin önde gelen Tibetli çevirmeni (d. 1012, Lhobrag – ö. 1096, Tibet).

Mar-pa’nın yaşamı hakkındaki temel bilgi kaynağı “Tsanglı Mad Yogin” tara­fından 14. yüzyılda yazılan yaşam öyküsü­dür. Bu kaynağa göre Mar-pa varlıklı bir ailenin oğluydu. Hırçın bir çocuktu. Buda­cılığı öğrenmesi için bir Tibet manastırına gönderildi. Daha sonra gittiği Hindis­tan’da 10 yıl boyunca Hintli yogi Naro­pa’nın müridi.oldu. Tibet’e dönüşünde tö­renle karşılandı. Evlendi, ders vermeye başladı; zengin bir çiftçi gibi yaşadı. Bir ara gene Hindistan’a Naropa’nın yanına gitti. Tibet’e dönünce çevresine müritler topladı. Bu müritlerden Mi-la ras-pa daha sonra Bka -brgyud-pa (Kagyupa: “iletilen Buyruk”) tarikatını kurdu. Hindistan’a üçünçü kez giden Mar-pa, Tibet’e döndük­ten sonra bir daha ayrılmadı. Mallarını yö­netti, müritlerine ders verdi.

Mar-pa’nın çevirileri arasında en önemli­leri Bka’-‘gyur (Buda’nın Sözlerinin Çevi­risi) ve Bstan-‘gyur’dur (Derslerin Çeviri­si). Mar-pa, Tantra geleneğinden gelen mistik şarkıları (dahalar) Tibet’te tanıttı. Bunlar daha sonra Mi-la ras-pa ve izleyici­leri tarafından ustalıkla kullanıldı.

Döneminin önde gelen bilginlerinden, Osmanlı tarihinde düşünceleri nedeniyle öldürülen ilk İslam Alimi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

John Erskine Mar

Next Article

Mara

Related Posts