Marathalar

Marathalar, Mahrattalar olarak da bilinen, Hindistan nüfusunu oluşturan başlıca halklardan biri.

Tarihte savaşçılıkları ve Hinduizme bağlılıklarıyla ün kazanmışlardır. Anayurtları olan bugün­kü Maharashtra eyaletinde Maratha dili (Marathi) konuşulur. Bu bölge, Bombay’ dan Hindistan’ın batı kıyısı boyunca Gao’ya ve Nagpur’un doğusuna kadar yaklaşık 160 km içeriye doğru uzanır.

Maratha terimi, birbirleriyle örtüşen üç değişik anlamda kullanılır: Marathi dili konuşulan bölgede, egemen durumdaki Maratha kastını ya da 1960’larda sayılan 7-9 milyon arasında olan Maratha ve Kunbi kastlarını belirtir. Maharashtra dışında bu terim genellikle Maratha dili konuşan ve nüfusu 41 milyonu aşan bölge halkının adıdır. Tarihte ise, Maratha önderi Şivaci’ nin 17. yüzyılda kurduğu ve 18. yüzyılda çok değişik kastlardan gelen ardıllarının genişlettiği krallığı belirtir.

Maratha kastlar grubu kendi toprağını işleyen köylüler, toprak sahipleri ve asker­lerden oluşan büyük ölçüde kırsal bir sınıf­tır. Bazı Marathalar ve Kunbiler zaman zaman Kshatriya ( askeri ve yönetici sınıf) statüsünde olduklarını ileri sürmüşler ve destan kahramanlarına, kuzeydeki Racput kabilelerine ya da ortaçağ başlarında yaşa­mış hanedanlara kadar inen boy adları ile soyağaçlarını kanıt olarak göstermişlerdir.

Kızılderili Navaho kabilesinin en önemli savaşçı reislerinden, ABD’nin zorla iskan girişimine karşı direnişiyle ün yapmıştır

 

Maratha ve Kunbi kastlar grubu, kıyı, batı tepeleri ve Dekkan Ovaları olarak üç bölü­me ayrılır. Bu bölümler arasında evlilik olağan değildir. Her bölümdeki kast boyları hiyerarşik biçimde sıralanan sosyal gruplara ayrılır. Gerçek Marathaların tümünün 96 kabilede toplandığı söylenir, ama bu 96 kabilenin listesi çok tartışmalıdır.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Maratha savaşları

Next Article

Marathi

Related Posts