Maravi İmparatorluğu

Maravi İmparatorluğu, Maravi Konfederasyonu olarak da bilinen, Afrika’nın güne­yinde yaklaşık 1480’de kurulmuş merkezi yönetim sistemi.

Konfederasyonun üyeleri, günümüzde Malavi’nin orta ve güney ke­simlerini oluşturan yöreye kuzeyden göç etmiş olan, etnik açıdan ve dil açısından birbirine akraba gruplardı. Konfederasyon, bir karonga (kral) tarafından yönetiliyor, kabile şefleri de yetkilerini kraldan alıyordu.

Konfederasyonun büyük bölümü Nyasa (Malavi) Gölünün güneybatısındaki bir ala­na yerleşmişti. 15. ya da 16. yüzyıllarda iki grup güneye, Shire Irmağı vadisine, bazı gruplar da bugünkü Zambia ve Mozambik sınırları içinde kalan bölgelere göç etti. Konfederasyon 17. yüzyılda gücünün doru­ğuna ulaşarak Zambezi Irmağının kuzeyin­den Dwangwa Irmağına, batıda Luangua Irmağına ve doğuda Mozambik kıyısına kadar uzanan geniş bir alana yayıldı. Porte­kizliler ve Araplarla fildişi, köle ve demir ticareti yapan kabile şeflerinin karonga’nın merkezi otoritesinden giderek bağımsızlaş­masıyla konfederasyon gerilemeye başladı. 1720 yılına gelindiğinde konfederasyon, bir­kaç özerk bölüme ayrılmıştı.

Günümüzde Malavi’nin Çeva ve Banyanca halkları, ilk Maravi kabilelerinin soyundan gelmektedir.

Bir askerin, 40 km’yi koşarak zafer haberini ulaştırdığı , maraton koşularına ilham olan savaş kime karşı yapılmıştır?

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Marattiaceae

Next Article

Maraviler

Related Posts