Marcel Marceau

Marcel Marceau, güçlü ve akıcı anlatı­mı, etkileyici bir yalınlıkta ve baleyi andıran zarafetteki kompozisyonlarıyla çağdaş pan­tomim sanatının en önemli isimlerinden (d. 22 Mart 1923, Strasbourg, Fransa, ö. 22 Eylül 2007, Cahors, Fransa).

1947’de commedia dell’arte karakterlerin­den Pedrolino ile Şarlo’nun özelliklerini birleştirerek yarattığı Bip, en ünlü tipidir.

Marceau II Dünya Savaşı sırasında Fran­sız ordusunda ve Direniş Hareketi’nde yer aldı. Daha sonra Paris’te Saralı Bernhardt Tiyatro Topluluğu’nun Tiyatro Sanatı Oku­lu’nda eğitim gördü; Ünlü pantomim sanat­çısı Etienne Decroux’dan ders aldı. Baptiste adlı pantomimde Arlequin (Arlecchino) rolüyle kazandığı başarıdan sonra kendini bütünüyle bu sanata verdi ve bir topluluk kurdu. 1950’lerde “mimodram” olarak sah­nelediği Gogol’ün Palto’su ve tek başına gerçekleştirdiği başka gösterilerle dünya çapında ün yaptı. Daha sonra çeşitli ülkele­re turneler düzenledi. 1992’de Türkiye’ye giderek İstanbul Sanat Festivali kapsamın­da bir gösteri yaptı.

Marcel-Marceau-Bip-1975
İlk filmi 12 Öfkeli Adam’la ünlenen, 20. yüzyılın en önemli ABD’li film, televizyon ve sine­ma yönetmeni

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Conrad Marca-Relli

Next Article

Etienne Marcel

Related Posts