Marche

Marche, Fransız Devrimi öncesinde, bu­günkü Creuse iliyle Indre’in küçük bir bölümünü ve Haute-Vienne’in kuzey kesi­minin büyük bölümünü içine alan il.

Eski­den Limousin’in bir parçası olan yöre, 10. yüzyıl ortalarında Poitou’yu ve Akitanya’ nın geri kalan bölümünü kuzeyden gelecek saldırılara karşı korumak üzere ayn bir sınır kontlı;ğuna (marche) dönüştürüldü. 12. ve 13. yüzyıllarda kiliseye ait mülklerin yanı sıra doğrudan Poitiers’ye bağlı bir fiefler zincirinin oluşturulmasıyla, kontluğun doğu ve batı kesimleri Aşağı Marche ve Yukarı Marche olarak ikiye ayrıldı. 1342-1435 ara­sında Bourbonların, 1435-77 arasında da Armagnac’ların elinde kalan yöre, daha sonra Bourbon dükü II. Pierre’e, ardından Bourbon dükü Charles’a geçti. Fransa kralı I François tarafından 1527’de tahta bağlan­dı. 1574-1643 arasında Fransız krallarının dul eşlerine verildi. 17. yüzyılın sonlarından ancien regime’in yıkılmasına değin, kontluk unvanını Conti prenslerinin erkek çocukları taşıdı.

Aşağı Marche 1586’dan sonra Limoges intendant’ının, Yukarı Marche ise Moulins (Bourbonnais) intendant’ının yönetiminde kaldı. Yörenin tümü yargı bakımından Paris Parlement’ına (Yüksek Mahkeme) bağlıydı.

Atlas Okyanusunun, kuzeyde İngiltere ile güney­de Fransa’yı ayıran uzantısı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Marchantia

Next Article

Mathilde Marchesi

Related Posts