Marcus Claudius Marcellus

Marcus Claudius Marcellus, “Roma’nın kılıcı” lakabıyla bilinen, II. Pön Savaşı’nda (İÖ. 218-201) Syracusa’yı (Siracusa) alan Romalı komutan (d. İÖ y. 268 – ö. İÖ 208, Venosa yakınları Puglia).

Tarihçi Livius başarılarını abart­mış olmakla birlikte, Marcellus “Roma’nın kılıcı” lakabını hak etmiştir. Birinci konsül­lük döneminde (İÖ 222) İnsubrlan yenilgi­ye uğratarak Roma tarihinde yalnızca üç kişinin kazandığı spolia opima’yı ( düşman komutanını tek çarpışmada öldüren komu­tanlara verilen özel nişan) aldı. Romalıların Cannae’deki yenilgisinden (IO 216) sonra Canusium’da (Canosa di Puglia) geri kalan lejyonlara komuta ederek Nola ve Güney Campania’yı Hannibal’ın elinden kurtardı.

Üçüncü kez konsül seçildiği IO 214-211 arasında Sicilya’da görev yapan Marcellus Leontini’ye saldırdı ve iki yıl süren bir kuşatmadan sonra Syracusa’yı (Siracusa) ele geçirdi. Kenti talan eden birlikler sanat eserlerini Roma’ya taşıdılar. Marcellus, IO.210’da yeniden konsül seçildi. Ayaklanarak Hannibal’ın kuvvetlerine katılan Apulia’daki
Salapia’yı aldı. Venusia yakınlarındaki çarpış­mada (İÖ . 209) Hannibal’ın karşısında çok başarılı olamadı. IO. 208’de beşinci konsüllüğü sırasında, düşman mevzilerine düzenlediği bir keşif seferi sırasında öldürüldü.

Eski Roma’da, bir tanrı onuruna yapılan ve iki tekerlekli araba yarışları ile çeşitli tiyatro gösterilerinden oluşan şenlik­ler

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Marcellus II

Next Article

Marcus Claudius Marcellus

Related Posts