Mardukapaliddina

Mardukapaliddina II, Babil dilinde (Marduk Bana Bir Varis Verdi), İÖ. 721-710 arasında ve İÖ 703’te dokuz ay Babil kralı (ö. İÖ y. 694).

Asur’un askeri üstün­lüğü karşısında Babil’in bağımsızlığını 10 yıldan uzun bir süre korumayı başarmıştır.

İÖ 728’den sonra Asur kralı resmi olarak Babil kralı unvanını da taşımaya başladı. Yakin kabilesinden olan Mardukapaliddi­na, bu sırada Kalde’de bir bölge yöneticisiy­di. İÖ 721’de Asur kralı II. Şarrukin’in (Sargon) tahta geçmesiyle başlayan huzur­suzluk sırasında Mardukapaliddina Babil’e girerek, bir zamanlar atası Epba-Marduk’ un olan Babil tahtına oturdu. İki yıl sonraki Elam saldırısı sonucunda her iki taraf da zaferi kendisinin kazandığını öne sürdüyse de Asurluların çok zayıflaması nedeniyle Mardukapaliddina 10 yıl boyunca Asurlu­larca rahatsız edilmeksizin krallığını sürdürdü.

Asur belgelerine göre Şarrukin İÖ.710’da Babil’e girmek üzere güneye ilerlemiş, Elamlıları ve Mardukapaliddina’nın öteki müttefiklerini yendikten sonra Babil’e yö­nelmiştir. Bunun üzerine Mardukapaliddina kaçmış ve kentin ileri gelenleri Şarrukin’in resmen Babil kralı olmasına karşı çıkma­mıştır. Ertesi yıl Şarrukin, Mardukapaliddi­na’nın başkenti Dur-Yakin’i ele geçirerek yıkmıştır. Şarrukin’in ölümünden (İÖ 705) bir süre sonra Mardukapaliddina, Yahuda kralı Hizhiya’ya bir elçi göndererek yeni Asur kralı Sinahheriba’ya (Sanherip ) karşı bir ayaklanma çıkarmaya çalıştı ve İÖ.703’te yeniden Babil Krallığı’nı ele geçirdi. Ama dokuz ay sonra güneyde ilerleyen Sinnahheriba Babil kuvvetlerini yendi. İÖ. 700’de Sinahheriba, Mardukapaliddina’ nın peşinden Bit-Yakin’e girdi. Bu kez Elam’ın güneyine kaçan Martukapaliddi­na İÖ. 694’ten önceki bir tarihte burada öldü.

Çin’de dinsel taoculuğun kurucusu

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Marduk

Next Article

Leopoldo Marechal

Related Posts