Margaret (Anjoulu)

Margaret (Anjoulu), İngiltere kralı VI. Henry’nin karısı (d. 23 Mart 1430, Pont-a-Mousson?, Lorraine – ö. 25 _Ağustos 1482, Saumur yakınları, Fransa)

Güller Savaşları (1455-85) sırasında Lancaster yanlılarına önderlik etmiştir. Hırsı ve güçlü iradesiyle oğlu Prens Edward’ı (1453-71) tahta çıkar­mak için çok çaba göstermiş, ama başarısız­lığa uğramıştır.

Margaret, Napoli kralı unvanını taşıyan Anjou dükü I. Rene’nin kızıydı. Fransa ile İngiltere arasındaki Yüz Yıl Savaşları’nı (1337-1453) sona erdirmek amacıyla Nisan 1445’te akli dengesi bozuk olan İngiltere kralı VI. Henry ile evlendirildi. Güçlü York dükü Richard’ın şiddetli muhalefetiyle kar­şılaşan kral yanlıları arasında kısa sürede önemli bir yer edindi. Mayıs 1455’teki I. St. Albans Çarpışması York yanlılarının zafe­riyle sonuçlandı ve York dükü Richard yönetimi ele geçirdi. Ama yılmayan Marga­ret 1456’da iktidarı geri almayı başardı.

1459’da yeniden başlayan çatışmalar, Mar­garet’in York önderlerini yasadışı ilan etme­siyle şiddetlendi. Temmuz 1460’ta York yanlıları Northampton’da kralı tutsak aldı­lar. York dükünün Henry’nin varisi ilan edilmesini öngören uzlaşmayı kabul etme­yen Margaret, oğlunun veraset hakkı için direndi. Aralık 1460’ta Lancaster yanlıları,Wakefield yakınlarındaki Yorkshire’da York dükü Richard’ı öldürdüler ve Şubat 1461’deki II. St. Albans Çarpışması’yla Henry’yi kurtardılar. Ama Richard’ın oğlu Edward 4 Mart’ta IV. Edward adıyla tahta çıktı ve 29 Mart’ta Yorkshire’daki Towton Çarpışması’nda Margaret’in ordusunu ye­nilgiye uğrattı. Margaret, Henry ve oğluyla birlikte İskoçya’ya kaçtı.

Daha sonra Fransa’ya giden Margaret 1470’te, önceleri York yanlısıyken o sırada IV. Edward’ın yerine yeniden VI. Henry’yi tahta geçirmeyi tasarlayan Warwick kontu Richard Neville’le ittifak kurdu. Ekim 1470’te Warwick planını başarıyla gerçek­leştirdi. Margaret İngiltere’ye 14 Nisan 1471’de, Warwick’in IV. Edward’a karşı çarpışırken öldüğü gün döndü. 4 Mayıs 1471’de, Tewkesbury’de Margaret’in kuv­vetleri bozguna uğratıldı ve oğlu öldürüldü. Kısa süre sonra da VI. Henry Londra Kulesi’nde idam edildi. Margaret, 1475’te Fransa kralı XI. Louis tarafından fidye karşılığında kurtarılmasına değin İngiltere’ de gözaltında tutuldu. Fransa’ya dönen Margaret orada yoksulluk içinde öldü.

Yüzyıl Savaşları hangi 2 ülke arasında geçmiştir?

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Marfan sendromu

Next Article

Mars

Related Posts