Marguerite Yourcenar

Marguerite Yourcenar, Fransız-Amerikalı romancı, deneme yazarı ve şair (d. 8 Haziran 1903, Brüksel, Belçika ö. 17 Aralık 1987, Northeast Harbor, Maine, ABD).

Üye sayısı 40’la sınırlı olan Academie Française’e seçilen (6 Mart 1980) ilk kadın üyedir. Akademi üyeliği yalnız Fransız yurttaşlarına verildigi için, ABD uyruklu Yourcenar, Fransız cumhurbaşkanının özel izniyle çift uyrukluluk hakkı kazanmıştır.

Crayencour, Flandre’ın Fransızca konuşulan kesiminde bulunan evinde özel eğitim gördü. Çocukluğunun çoğu babasıyla birlikte gittiği gezilerde geçti. Genç yaşta yazmaya başladı. Babası öldükten sonra kalan miras, Grayencour’a istediği gibi yazma özgürlüğü kazandırdı. II. Dünya Savaşı çıkana değin bir göçebe gibi yaşadı. Sonra ABD’ye yerleşti. 1947’de ABD yurttaşlığına geçti. Asıl adı Crayencour’u değiştirerek yaptığı Yourcenar adını kullanmaya başladı.

Parasızlıktan pantolonunu rehin verdiği için bütün gününü yatakta geçirdiği iddia edilen Fransız Romancı

 

Yourcenar’ın yapıtları, kusursuz klasik üslupları, içerdikleri geniş bilgi ve psikolojik incelikle dikkati çeker. En önemli yapıtlarında geçmiş dönemleri ve kişilikleri yeniden yaratmış, insanlığın kaderi, ahlak ve iktidara ilişkin düşünceler ileri sürmüştür. Başyapıtı Memoires d’Hadrien (1951; Hadrianus’un Anıları, 1984) 2. yüzyılda hüküm sürmüş bu Roma imparatorunun öykülerle zenginleştirilmiş anılarını içeren tarihsel bir romandır. Başka bir tarihsel roman olan L’Oeuvre au noir (1968; Zenon, 1983) ise 16. yüzyılda yaşamış bir simyacı ve bilim adamının düşsel yaşam öyküsüdür. Yourcenar’ın öbür yapıtları arasında kısa öykülerini topladığı Nouvelles Orientales (1938; Doğu Öyküleri, 1985), düz yazı bir şiir olan Feux (1936; Ateşler) ve Le Coup de Grace (1939; Bir Ölüm Bağışlamak, 1988) adlı kısa roman sayılabilir.

Birçok deneme yazan Yourcenar, Siyahların spiritual’ları ile çeşitli İngiliz ve Amerikan romancılarının yapıtlarını Fransızcaya çevirmiştir.

Marguerite Yourcenar
Televizyon teknolojisinin önderi olarak kabul edilen Rus Mucit
Total
0
Shares
1 comment
 1. Visitor Rating: 8.1/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 8
  Eserlerini okudunuz mu?: 5
  Eserlerini beğendiniz mi?: 9.5
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 9.5
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 8.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Thomas Young

Next Article

Mesut Yılmaz

Related Posts