Maria Goeppert Mayer

Maria Goeppert Mayer

Maria Goeppert Mayer, proton ve nötronlarla dolu kabuk modelini gelişti­rerek atom çekirdeğinin ayrıntılı özellikleri­ni açıklayan Alman fizikçi (d. 28 Haziran 1906, Kattowitz, Almanya – ö. 20 Şubat 1972, San Diego, Califomia, ABD).

Bu çalışmasıyla 1963’te Nobel Fizik Ödülü’nü Hans Dan­iel Jensen ve ABD’li fizikçi Eugene P. Wigner ile birlikte kazanmıştır.

Maria Goeppert Mayer1930’da Göttingen Üniversitesi’nde dokto­ra çalışmasını tamamlayan Goeppert, aynı yıl ABD’li kimyasal fizikçi Joseph E. Mayer ile evlenerek Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’ne geçti. 1939’da da Columbia Üniversitesi’nde atom bombası projesi çer­çevesinde, uranyum izotoplarının ayrılması üzerine çalışmaya başladı. 1945’te de Chi­cago Üniversitesi’ndeki Nükleer Araştırma­lar Enstitüsü’nde görevlendirildi.

sfigmograf adlı aygıtı bulan ve hareketli filmin gelişmesine de katkıda bulunan Fransız fizyoloji bilgini

 

1949’da belirli sayıda nötron (50,82,126 gibi) ve aynı sayıda proton içeren çekirdeklerin kararlılı­ğının çok yüksek olmasının ve bolluğunun nedenini çekirdeğin kabuk  modeliyle açıkladı. Ayrıca 1955’te Jensen ile birlikte Elementary Theory of Nuclear Shell Structu­re (Çekirdeğin Kabuk Yapısı Kuramına Giriş) adlı kitabı yazdı.

 

Maria Goeppert Mayer

Roma İmparatorluğu’nun Altın Çağı’ nın simgesi, 12 kitaplık Ta eis Eauton yapıtıyla ünlü Roma imparatoru

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Louis B. Mayer

Louis B. Mayer

Next Article
Mayflower

Mayflower

Related Posts