Martin Montblanch Dükü

Martin, Montblanch Dükü, 1395’ten sonra Aragon kralı ve II. Martino adıyla Sicilya kralı (d. 1356, Gerona, Katalonya -ö. 31 Mayıs 1410, Barselona).

Sicilya kralı III. Federico’nun 1377’de kızı Maria’yı varis bırakarak ölmesi üzerine, Sicilya tahtına kadınların çıkamayacağı ku­ralını öne süren Aragon kralı IV. Pedro, en yakın erkek varis olarak taht,üzerinde hak iddia etti. Ama Maria’yı tahttan uzaklaştır­ma girişimleri Angevin hanedanıyla papalı­ğın tepkisini çektiğinden, 1380’den sonra tahtı küçük oğlu Martin aracılığıyla ele geçirmeye çalıştı. Pedro’nun 1387’de ölmesi üzerine büyük oğlu L Juan Aragon kralı oldu. Sicilya kraliçesi Maria İspanya’ya getirilerek 1390’da Martin’in oğlu Martin ile evlendirildi. Montblanch dükü Martin’le birlikte 1392’de Sicilya’ya dönen çift, güçlü muhalefete karşın kraliçe ve kraliçe eşi sıfatıyla adayı yönetmeye başladı. 1401’de Maria ölünce, kocası L Martino adıyla Sicilya kralı oldu; bu arada Montblanch dükü de kardeşinin ölümü üzerine 1395’te Aragon kralı olmuştu. Meşru bir varisi olmayan Sicilya kralı L Martino, ölümünden  (1409) önce ikinci karısı Blanca’yı naip tayin ederek krallığı babasına bıraktı. Böy­lece Montblanch dükü, II. Martino adıyla Sicilya kralı oldu.

İlk modern İspanyol tarihçisi

 

Bütün çocukları ölen Martin, en azından Sicilya’yı oğlu L Martino’nun evlilik dışı çocuğu Fadrique de Luna’ya bırakmak isti­yordu. Ama ölümünden sonra Fadrique’in varisliği tartışma konusu oldu. 1412’de Ara­gon tahtına geçen IV. Pedro’nun kızı Leo­nor’un oğlu 1. Fernando, Fadrique’i yene­rek Blanca’yı yeniden Sicilya naipliğine getirdi. Böylece sağlanan Aragon ( sonradan İspanya) ve Sicilya tahtlannın birliği İspan­ya Veraset Savaşı’na değin yaklaşık 300 yıl sürdü

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Martialis

Next Article

Tourslu Martin

Related Posts