Maurice Lugeon 40

Maurice Lugeon

, Alp Dağlarının oluşumuna ilişkin ilk kapsamlı ve bütünsel çalışmayı gerçekleştiren İsviçreli jeolog (d. 10 Temmuz 1870, Poissy, Fransa ö. 23 Ekim 1953, Lozan, İsviçre).

1901’de Fransız Jeoloji Derneği’ne Alp Dağlarının jeolojik yapısını çözümleyen bir tebliğ sundu. Alpler’in kuzey cephesinin üst üste binmiş büyük örtülerden (alttaki kayaların üstüne binen kıvrılmış kayaç katmanları) oluştuğunu gösterdi. İsviçre-İtalya sınırındaki yakınındaki dağların kuzeye doğru itilen geniş kaya kıvrımlarından oluştuğunu öne süren kuramı, 1905’te Simplon Tüneli’nin tamamlanmasıyla bölgenin jeoloji profili çıkarılınca doğrulandı. Lugeon’un çalışması, bir başka İsviçreli jeolog olan Hans Schardt’ın çalışmasıyla bağıntılıydı. Schardt Ön Alpler’in önceden var olan kayaçların üzerine binen kilometrelerce uzunluktaki başka kayaç kıvrımlarından oluştuğunu saptadı ve bu hareketi yerçekimine bağlı olarak kayaçların yavaş yavaş kayması ya da kayaç katmanlarının yumuşak eğimlerden aşağı doğru akmasına bağladı. Lugeon, Schardt’ın düşüncelerinin en önde gelen savunucusu oldu ve bunları, bütün Alp zincirini yorumlarken kullandı. Ayrıca baraj alanları konusunda, danışman olarak uluslararası bir ün kazandı. Bu alandaki çalışmalarını Barages et göologie Liz(, 1947) dl yapıtında topladı.

Rusya’nın ilk hidrojen bombasının yapım çalışmalarını gerçekleştiren ve denetimli çekirdek kaynaşmasının (füzyon) kuramsal temellerini atan,nükleer fizikçi

 

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language