Maya Plisetskaya 48

Maya Plisetskaya

Maya Mikhailovna Plisetskaya, . 20. yüzyılın en iyi balerini olarak kabul edilir. Özellikle teknik ustalığı, kollarını etkileyici biçimde kullanışı ve oyunu dansla bütünleştirmedeki yeteneğiyle ünlenmiştir (d. 20 Kasım 1925, Moskova, Rusya, 2 Mayıs 2015, Münih, Almanya).

Paul Gerdt’in kızı Yelizaveta’dan ve Agrippina Yakovlevna Vaganova’dan ders aldı. 1943’te Bolşoy bale okulundan mezun oldu. Hem Sovyet, hem de klasik balelerdeki kendine özgü benzersiz tiplemeleriyle tanınır. Repertuvarı arasında Bahçesaray Çeşmesi’nde Zarema, Taş Çiçek’te Bakır Dağının Hanımı, Don Kişo’ta Kitri, Giselle’de Giselle, Uyuyan Güzel’de Aurora ve Kuğu Gölü’nde Odette-Odile ikili karakteri sayılabilir.

 

Plisetskaya, aralarında ABD, Hindistan ve Çin de olmak üzere çok sayıda ülkede sahneye çıktı. 1961 ve 1964 yıllarında Paris Operası’nda konuk sanatçıydı. Gösterileri Stars of ihe Russian Ballet (1953; Rus Balesinin Yıldızları), Swan Lake (1957; Kuğu Gölü) ve Plisetskaya Dances MO Plisetskaya Dansediyor) adlı filmlerde yer aldı. 1964’te sanat alanındaki başarısı nedeniyle Lenin Ödülü’nü, 1965’te de Dance Magazine’in koyduğu ödülü aldı. Roland Petit, Maurice Böjart ve Alberto Alonso gibi koreografların balelerinde de oynadı. 1975’ten sonra Brüksel’deki 20. Yüzyıl Balesi’nin gösterilerinde rol aldı. İlk koreografisi Anna Karenina’ydı (1972).

Dünyanın En İyi Balerini

 

Maya Plisetskaya
Maya Plisetskaya 49

Maya Mikhailovna Plisetskaya, Rus balerin. 20. yüzyılın en iyi balerini olarak kabul edilir. Özellikle teknik ustalığı, kollarını etkileyici biçimde kullanışı ve oyunu dansla bütünleştirmedeki yeteneğiyle ünlenmiştir (d. 20 Kasım 1925, Moskova, Rusya, 2 Mayıs 2015, Münih, Almanya).

Book Editions:

Edition : Bale
Name : Maya Mikhailovna Plisetskaya
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
5

Sen de birkaç kelam et...

Select Language