Maydular

Maydular

Maydular, Penuti kökenli bir dil konuşan California Yerlileri. Sacramento Irmağın­dan Sierra Nevada’nın doruklarına kadar uzanan bölgede yaşarlardı.

Vadi, dağ eteği ve dağ toplulukları biçiminde, doğal orta­mın belirlediği üç farklı kültürel gruba ayrılan Mayduların başlıca geçim kaynağı avcılık ve toplayıcılıktı. Dağ toplulukları varlıklı vadi topluluklarının tersine yüksek­likle birlikte artan yoksul bir yaşam biçimi sürdürüyordu. Vadi topluluklarının toprak damlı geniş evleri vardı. Dağ ve dağ eteği toplulukları ise çalı ya da ağaç kabuğundan yapılmış eğik çatılı ve dayanıksız kulübelerde otururlardı.

MaydularMaydular ortak bir toprağa sahip özerk topluluklar biçiminde yaşıyordu. Topluluk üyeleri çeşitli yerleşim yerlerine dağılsa bile bir bütün olarak hareket ederdi. Güneydeki topluluklarda reislik babadan oğula geçer­ken, kuzeydekilerde reisler seçimle başa getirilir ve gerektiğinde görevden alınabilir­di.

California’nın orta kesiminde yaşayan pek çok yerli gibi Maydular da gizli erkek topluluklarını, çileci ayinleri, maskları, kılık değiştirmeleri, özel tören odalarını kapsayan Kuksu kültüne bağlıydı. Ayinlerin bir bölümü iyi ürün ve bol av sağlamaya, taşkın ve hastalık gibi doğal felaketleri önlemeye yönelikti. Günümüzde dağlık ke­simde varlığını sürdüren Mayduların sayısı 100’ün altındadır.

 

Ken­di kendini yetiştirerek İsveç Akademisi’ne seçilen (1949) işçi sınıfı kökenli ilk yazar

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Maydanoz

Maydanoz

Next Article

Maye

Related Posts