Mayflower 48

Mayflower

, koloni dönemi Amerika tari­hinde, New England’daki ilk kalıcı koloniyi kuran (1620) göçmenleri İngiltere’den taşı­yan gemi.

“Mayflower”ın özgün biçimiyle ilgili ayrıntılı bilgi olmamasına karşın, deniz arkeologları kare yelkenli geminin ağırlığını yaklaşık 180 ton, uzunluğunu 27 m olarak hesaplamışlardır. Göçmenlerin bir bölümü, İngiltere’nin Southampton limanından 15 Ağustos’ta ilk yola çıkışında “Mayflower”a eşlik eden “” adlı daha küçük bir gemiyle getirilmişti. Ama açık denize çıka­mayacağı anlaşılan “” iki kez limana dönmek zorunda kalınca, onun yol­cuları ile yükünün bir bölümünü alan “May­flower” bir ay sonra tek başına yola çıktı. “Mayflower”ın seçkin yolcuları arasında ve Kaptan de vardı.

London Adventurers adlı İngiliz ticaret şirketinin kiraladığı “Mayflower” kötü hava ve deniz koşulları yüzünden, Virginia’da göçmenlere ayrılan topraklara ulaşamadı. Altmış altı günlük yolculuktan sonra 21 Kasım’da Cod Burnuna vardı. Yılbaşından bir gün sonra yakınlardaki flymouth’a 102 yolcusunu bıraktı. Nisanda İngiltere’ye dönene değin limanda kaldı. Geminin 1957’de İngiltere’de yapılan benzeri, 53 günde Mas­sachusetts’e ulaşarak “Mayflower”ın tarih­sel yolculuğunu yineledi.

Meksika’nın güneyi, Gua­temala ve Belize’nin kuzeyini oluşturan topraklarda hemen hemen kesintisiz bir alana yayılmış Mezo-Amerika (Meksika, Orta Amerika ve Batı Hint Adaları) yerli­leri.
Mayflower

Sen de birkaç kelam et...

Select Language