Mayflower

Mayflower

Mayflower, koloni dönemi Amerika tari­hinde, New England’daki ilk kalıcı koloniyi kuran (1620) göçmenleri İngiltere’den taşı­yan gemi.

“Mayflower”ın özgün biçimiyle ilgili ayrıntılı bilgi olmamasına karşın, deniz arkeologları kare yelkenli geminin ağırlığını yaklaşık 180 ton, uzunluğunu 27 m olarak hesaplamışlardır. Göçmenlerin bir bölümü, İngiltere’nin Southampton limanından 15 Ağustos’ta ilk yola çıkışında “Mayflower”a eşlik eden “Speedwell” adlı daha küçük bir gemiyle getirilmişti. Ama açık denize çıka­mayacağı anlaşılan “Speedwell” iki kez limana dönmek zorunda kalınca, onun yol­cuları ile yükünün bir bölümünü alan “May­flower” bir ay sonra tek başına yola çıktı. “Mayflower”ın seçkin yolcuları arasında William Bradford ve Kaptan Myles Stan­dish de vardı.

MayflowerLondon Adventurers adlı İngiliz ticaret şirketinin kiraladığı “Mayflower” kötü hava ve deniz koşullan yüzünden, Virginia’da göçmenlere ayrılan topraklara ulaşamadı.

<a href=”https://ansiklopedist.com/UEDf”>Mayalar, Meksika’nın güneyi, Gua­temala ve Belize’nin kuzeyini oluşturan topraklarda yaşamış Mezo-Amerika Yerli­leri.</a>

 

Altmış altı günlük yolculuktan sonra 21 Kasım’da Cod Burnuna vardı. Yılbaşından bir gün sonra yakınlardaki plymouth’a 102 yolcusunu bıraktı. Nisanda İngiltere’ye dö­nene değin limanda kaldı. Geminin 1957’de İngiltere’de yapılan benzeri, 53 günde Mas­sachusetts’e ulaşarak “Mayflower”ın tarih­sel yolculuğunu yineledi.

 

Mayflower

1770’de denizde boylam be­lirlemeyi kolaylaştıran Ay tabloları hazırla­yan Alman astronom

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Maria Goeppert Mayer

Maria Goeppert Mayer

Next Article
Henry Mayhew

Henry Mayhew

Related Posts