Derin Bilgili Ansiklopedi

Mayolar

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Mayolar, Meksika’nın batı kıyısı eyaletle­rınden Sonora’mn güney ve Sinaloa’nın kuzey kesimlerinde yaşayan Yerli halk. Yuta-Aztek dil ailesine bağlı Kahita dilinin bir lehçesini konuşurlar.

Mayoların Meksika’nın İspanyol kuvvet­lennce fethedilmesinden önceki tarihi ko­nusunda bilgi yoktur. 17. yüzyıl başlarında kuzey komşuları Yakilere karşı İspanyol yönetimiyle gönüllü bir ittifak kurdular. Ama İspanyolların adım adım toprakları­na el koyması üzerine 1740’ta ayaklandı­lar. İzleyen dönemde de süren ayaklanma­lar bağımsız Meksika’nın merkezı hükü­metince ancak 1880’lerde bastırılabildi.

Mayoların yoğun olarak yaşadıkları bölge Mayo ve Fuerte ırmaklarının verimli vadileridir. Bu vadiler dikenli çalı ve kak­tüslerin yetiştiği yan çöllük bir alanın orta­sında yer alır. Yerleşik tarımla uğraşan Mayoların mısır, fasulye ve kabak gibi ge­leneksel ürünleri bir ölçüde yerini pamuk, bugday ve yag çıkarılan aspir (yalancı saf­ran) gibi ürünlere bırakmıştır.) Yerli dinsel uygulamalarla iç içe geçmış bir Katolik manca bağlı olan Mayoların 20. yüzyıl son­larındaki nüfusu 80 bin dolayındaydı.

Meksika’nın güneyi, Gua­temala ve Belize’nin kuzeyini oluşturan topraklarda yaşamış Mezo-Amerika Yerli­leri.

Leave a comment
tr Turkish
X