Mazak

Mazak

Mazak, Triglidae (kırlangıç balıkları) familyasından balık tü­rü. Kemik zırhla korunmuş başı, iri gözleri, yelpaze biçimli göğüs yüzgeçleri, kırmızının egemen olduğu vücut rengiyle öbür familya üyelerine benzer.

Mazak Balığı

MazakBurnu oldukça küt, yan çizgisi belirgin ve dikenli, göğüs yüzgeci grimsi ve lacivert lekelerle kaplıdır. Başında ve sırtında koyu benekler bulunur. Sırttan öne meyilli olarak karna doğru uzayan mukus bezlerinin oluşturduğu çok sayıda çizgi en belirgin ayırt edici özelliğidir.

Genellikle 10-20 cm uzunluğunda olan bu balıklar en çok 40 cm’ye kadar büyür. Akdeniz’de ve Atlas Okyanusunun doğu kıyılarında, genellikle 30-50 m derinlikteki kayalık ya da kayalık yerlerin yakınındaki kumluk diplerde yaşarlar.

Türkiye’de Mazak Balığı

Mazak, Karadeniz’de seyrek olmak üzere Türkiye’yi çevreleyen bütün kıyılarda bulunur.

Mazak Balığı
En irileri yaklaşık 1,2 m uzunluğa ulaşabilen, Türkiye’de belone belone cinsi bulunan fosfor kaynağı balık.

Akdeniz, Ege ve Marmara’da bulunur. Sıcak, ılıman ve çok tuzlu denizlerin sahil bölgelerinde ve kumluk diplerde yaşar. Kışın daha derin sulara çekilir.

Nasıl akya balığı lüferin büyüğü değilse, mazak da kırlangıç balığının küçüğü olmayıp, yalnızca aynı familyanın bir türüdür. Yani büyüyüp kırlangıç balığı olmaz. Mazağın gövdesi koni şeklindedir. Kafasının ön kısmı diğer türlere oranla daha diktir. Rengi daha kırmızımsıdır. Gövdesinde yer yer lacivert benekler bulunur. Göğüs yüzgeçleri ve kuyruk yüzgeci iyice gelişmiştir. Yanal çizgisi belirgindir. İkinci sırt ve anüs yüzgeci aynı paralelde kuyruğa doğru uzanır.

Avcılığı kırlangıç için kullanılan daha ince olta takımlarıyla yapılır. Aynı zamanda paraketa, trol ve fanyalı ağlarla tutulur.

Eti beyazdır ve lezzetlidir. Çorbası, tavası ve pilakisi yapılır.

Osmanlı siyasal ve toplumsal yapısı ile düşünce tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan siyaset bilimci ve sosyolog

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Maytap

Maytap

Next Article
Jules Mazarin

Jules Mazarin

Related Posts