Mazatekler 48

Mazatekler

, Meksika’nın güneyinde Oaxaca eyaletinin kuzey kesiminde yaşayan .

Büyük bölümü aralarında küçük vadilerin yer aldığı dağlarla kaplı olan bu bölge zengin bir bitki örtüsüne ve hayvan varlığına sahiptir. Mazatek dili, , ve Popolokaların dilleriyle yakın akrabadır. Tarımla geçinen Mazateklerin başlıca ürünleri mısır, fasulye, kabak ve acı biberdir. Tarım genellikle çapa ve toprağı kazma işinde kullanılan çubuklar gibi ilkel araçlarla yapılır. Dikdörtgen biçimindeki evlerin damları kamışlarla örtülüdür. Başlıca yerleşim birimleri kasaba ve köylerdir. Dokumacılık ve çömlekçilik gibi el sanatları sanayi mallarının rekabeti karşısında yok olmaktadır. Kadınlar huipil (uzun pamuklu bir üstlük) denen bır tunık ve ayak bileğine kadar uzanan bir etek, erkekler ise beyaz pamuklu pantolon ve gömlek giyerler.

Mazatekler yerel yöneticilerini iki yılda bir yapılan seçimlerle belirlerler. Adayların yaşlılar kurulunca onaylanması gerekir. İmeceye katılmak kasaba halkınm yükümlü­lükleri arasındadır. Mazatekler ilkel dinler­den çeşitli öğeler taşıyan bir tür Katolik inanca sahiptir. Her kasabanın seçim ya da atama yoluyla belirlenen ve koruyucu azize bakmak onun onuruna her yıl düzenlenen şenliği örgütlemek ve masraflarının bir bölümünü karşılamakla görevli bir yetkilisi (mayordomo) vardır. Mağara, dağ ve çavlan ruhlarına da saygı gösteren Mazatekler ara­sında büyüye inanç yaygındır.

 

Koloni dönemi Amerika tari­hinde, New England’daki ilk kalıcı koloniyi kuran (1620) göçmenleri İngiltere’den taşı­yan gemi

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language