Mazatekler

Mazatekler

Mazatekler, Meksika’nın güneyinde Oaxaca eyaletinin kuzey kesiminde yaşayan Orta Amerika Yerlileri.

Büyük bölümü araların da küçük vadilerin yer aldığı dağlarla kaplı olan bu bölge zengin bir bitki örtüsüne ve hayvan varlığına sahiptir. Mazatek dili, Ço­çolar, İkskatekler ve Popolokaların dilleriyle yakın akrabadır. Tarımla geçinen Mazateklerin başlıca ürünleri mısır, fasulye, kabak ve acı biberdir. Tarım genellikle çapa ve toprağı kazma işinde kullanılan çubuklar gibi ilkel araçlarla yapılır. Dikdörtgen biçimindeki evlerin damları kamışlarla örtülüdür. Başlıca yerleşim birimleri kasaba ve köylerdir. Dokumacılık ve çömlekçilik gibi el sanatları sanayi mallarının rekabeti karşı­sında yok olmaktadır. Kadınlar hala huipil (uzun pamuklu bir üstlük) denen bir tunik ve ayak bileğine kadar uzanan bir iç etek, erkekler ise beyaz pamuklu pantolon ve gömlek giyerler.

MazateklerBir askerin, 40 km’yi koşarak zafer haberini ulaştırdığı , maraton koşularına ilham olan savaş kime karşı yapılmıştır?

 

Mazatekler yerel yöneticilerini iki yılda bir yapılan seçimlerle belirlerler. Adayların yaşlılar kurulunca onaylanması gerekir. İmeceye katılmak kasaba halkının yükümlü­lükleri arasındadır. Mazatekler ilkel dinler­den çeşitli öğeler taşıyan bir tür Katolik inanca sahiptir. Her kasabanın seçim ya da atama yoluyla belirlenen ve koruyucu azize bakmak onun onuruna her yıl düzenlenen şenliği örgütlemek ve masraflarının bir bölümünü karşılamakla gorevli bir yetkilisi (mayordomo) vardır. Mağara, dağ ve çavlan ruhlarına da saygı gösteren Mazatekler ara­sında büyüye inanç yaygındır.

 

1770’de denizde boylam be­lirlemeyi kolaylaştıran Ay tabloları hazırla­yan Alman astronom

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Jules Mazarin

Jules Mazarin

Next Article
Mazdekçilik

Mazdekçilik

Related Posts