Mazda Motor 48

Mazda Motor

Motor Corporation, Japon oto­motiv şirketi. marka otomobil, kam­yon ve otobüs üreten şirket, Grubu’na bağlıdır. Merkezi Hiroşima dadır. Kurucusu ’dır.

1920’de bir mantar fabrikası olarak kurul­du. 1927’de Töyö Kögyö adını aldı. 1931’de kamyon üretimine başladı. II. Dünya Savaşı sırasında Japon silahlı kuvvetleri için tüfe­ğin yanı sıra bu kamyonlardan da üretti. Şirketin fabrikası, bir tepenin arkasındakı korunaklı konumu sayesinde Hiroşima’ya atılan atom bombasından zarar görmedi.
Şirket otomobil piyasasına 1960’ta iki kapılı, iki kişilik küçük bir otomobille girdi. İki yıl sonra limuzin ve steyşın tipi otomo­biller üretmeye başladı. 1964’te ABD piya­sası için modeller geliştirdi. 1967’de rotatif pistonlu Wankel motoru bulunan otomobil­lerin üretimine yöneldi. 1970’lerde Mazda otomobillerin yarısından fazlasında Wankel motoru bulunuyordu. Bu motorun en olum­suz yanı, görece fazla yakıt tüketmesiydi. 1970’lerde petrol fiyatlarının yükselmesiyle birlikte Mazda satışlarında büyük düşüş görüldü.

Mazda, 1970’lerden sonra işçi sayısını azal­tıp üretkenliğini artırarak ve daha az yakıt tüketen motorlar geliştirerek Japonya’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri du­rumuna geldi. 1981 ‘de bazı modellerınde yakıt tüketimi daha düşük bir Wankel motoru kullanmaya başladı. Şirketin topar­lanmasında, Ford Motor Company’yle olan ilişkileri de önemli rol oynadı. Şirket Ford otomobillerinde kullanılan din­gilleri ve Ford şirketinin pazarladığı monta­ja hazır otomobillerle kaya delgi makinele­ri, takım tezgahları ve ayar mastarları da üretti.

İlk Mercedes otomobillerinin (1900-01) baş tasarımcısı olan Alman mühendis, mucit ve sanayici.

 

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language