Mazı

Mazı

Mazı, ağaçuru olarak da bilinen, bazı bö­ceklerce bitki dokularında oluşturulan ve genellikle tanen içeren yumrulara verilen ad.

Mazı

Protaeceae familyasından, kı­şın yapraklarını dökmeyen, fındıksı meyveleri olan 10 kadar süs ağacı türünün oluşturduğu cins.

MazıBunların içinde en yaygın olanı meşe ma­zısıdır. Bu mazı çeşidi mazı ansınca (andri­cus gallaetinctoriae), bir meşe türü olan Quercus infectoria’nın dallarında oluşturu­lur. Ortalama 1-2,5 cm çapında, sarımsı ya da gri-esmer renkli, üzeri pürtüklü kürem­si taneler halindeki meşe mazısı yüzde 50- 70 oranında tanen içerir. Ticarette rengine ve tanen içeriğine göre sınıflandırılan üç değişik tipi vardır. Bunlardan 1,5 cm’lik bir çapa ulaştığında toplanan petrol yeşili rengindeki çivit mazısı tanen içeriği en yüksek olan üründür. Olgunlaşma döne­minde soluk sarı renk alan beyaz mazı ile geç toplandığı için düşük kaliteli bir ürün olan sarımsı-kırmızı renkli kırmızı mazı ilkinden daha az tanen içerir. Ticari önemi olan bir başka mazı çeşidi ise Melaphis sinensis türü yaprak bitkilerinin Rhus chi­nensis’in yapraklarında oluşturduğu Çin (ya da Japon) mazısıdır. Gri renkli, kadifemsi tüylerle kaplı olan bu biçimsiz bazı çeşidi yüzde 57-60 oranında tanen içerir.

Mazı Kullanım Alanları

Bitkilerin yaprak, sürgün, tomurcuk ve palamut gibi çeşitli bölümlerinde oluşabilen bu yumrular değişik biçim ve büyüklükte­dir. Tanence zengin olan çeşitleri tıpta ( özellikle veteriner hekimlikte ishal kesici olarak), boyacılıkta ve sepicilikte kullanılır.

 

Askeri uygulamalarda personel, araç, tank ya da gemi tahrip etmek amacıyla kullanılan patlayıcı aygıt

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

İvan Stepanoviç Mazepa

Next Article
Mazı

Mazı

Related Posts