Mazot 48

Mazot

, ya da olarak da bilinen, dizel motorlarında yakıt olarak kullanılan yanıcı sıvı.

Ham petrolden benzini oluşturan daha uçucu maddelerin damıtılmasından sonra elde edilen bir petrol türevidir. Mazot benzine göre daha az arıtma gerektirdiğinden daha ucuzdur ve yanma noktası da (55°C-120°C) benzinden çok yüksektir.

Dizel motorlarında yakıt, benzin motorlarında olduğu gibi bujilerden sağlanan kıvılcımla değil, pistonlarda sıkıştırılarak sıcaklığı yükseltilen havaya püskürtme yoluyla ateşlenir. Sanayide üç tip mazot üretilir. Bunlar, kamyon ve otomobil gibi yük ve hızın sık sık ve büyük değişimler gösterdiği yüksek devirli motorlar için üretilen mazot; gemilerdeki gibi ağır yük altında ve düzenli hızlarda çalışan yüksek devirli dizel motorları için üretilen mazot ve yerinde çalışan motorlar gibi sürekli yük altında çalışan düşük ya da orta devirli motorlar için üretilen mazottur.

Mazotlar için verimlilik ölçütü, kolay tutuşabilme yeteneğinin bir ölçütü olarak kullanılan setan sayısı, buharlaşma yeteneği ve içerdiği kükürt miktarıdır. Uçuculuğu en fazla olan mazot türü otomobillerde kullanılan mazottur. Düşük devirli motorlarda kullanılan mazot ise en az uçucu olan, en fazla karbon artığı bırakan ve çoğunlukla en fazla kükürt içeren mazottur.

İletken akışkanların elektrik ve magnetik alanların etkisi altındaki davranışını inceleyen fizik dalı

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language