Derin Bilgili Ansiklopedi

Mazot

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Mazot, dizel yakıtı ya da motorin olarak da bilinen, dizel motorlarında yakıt olarak kullanılan yanıcı sıvı.

Mazot

Ham petrolden benzi­ni oluşturan daha uçucu maddelerin damı­tılmasından sonra elde edilen bir petrol türevidir. Mazot benzine göre daha az arıtma gerektirdiğinden daha ucuzdur ve yanma noktası da (55°C-120°C) benzinden çok yüksektir. Dizel motorlarında yakıt, benzin motorlarında olduğu gibi bujiler­den sağlanan kıvılcımla değil, pistonlarda sıkıştırılarak sıcaklığı yükseltilen havaya püskürtme yoluyla ateşlenir.

Mazot Çeşitleri

MazotSanayide üç tip mazot üretilir. Bunlar, kamyon ve otomobil gibi yük ve hızın sık sık ve büyük değişimler gösterdiği yiüksek devirli motor­lar için üretilen mazot; gemilerdeki gibi ağır yük altında ve düzenli hızlarda çalışan yüksek devirli dizel motorları için üretilen mazot ve yerinde çalışan motorlar gibi sürekli yük altında çalışan düşük ya da orta devirli motorlar için üretilen mazottur. Mazotlar için verimlilik ölçütü, kolay tutuşabilme yeteneğinin bir ölçütü olarak kullanılan setan sayısı, buharlaşma yeteneği ve içerdiği kükürt miktarıdır.

Mezopotamya’ya özgü, basamaklı piramit biçiminde tapınak kulesi

 

Uçuculuğu en fazla olan mazot türü otomobillerde kullanılan mazot­tur. Düşük devirli motorlarda kullanılan mazot ise en az uçucu olan, en fazla karbon artığı bırakan ve çoğunlukla en fazla kükürt içeren mazottur.

Türk müziğinde, iki bileşik maka­mın ortak adı

 

Leave a comment
tr Turkish
X