Mbembeler

Mbembeler, Nijerya’da, Cross Irmağının orta kesimlerinde yaşayan ve Nijer-Kongo dil ailesinin Benue-Kongo öbeğinden bir dil konuşan halk.

Mbembeler yam, pirinç, gölevez ve man­yok yetiştirirler. Günümüzde tarlaları te­mizleme ve yam ekme işi genellikle ücretli işçilere yaptırılır. Toprak ya bir yıl ekildik­ten sonra nadasa bırakılır ya da manyok ekimine ayrılır. Manyokun satışından elde edilen karı ekimi yapan kadınlar alır. Çatı­ları hasır ya da sazla kaplı çamur ve sazdan yapılma evlerden oluşan Mbembe yerleşme­lerinin nüfusu 100 – 3.000 arasında değişir.

Mbembelerde soy hem ana, hem de baba yanlıdır. Taşınabilir mallar (yam, para ve giysi) ana tarafından, toprak ve ev üzerinde­ki haklar ise baba tarafından miras kalır. Aynı soyun üyeleri genellikle birlikte yaşar. Her köyde, akrabalık ilişkisine bakılmaksı­zın yaş grupları oluşturulur. Toplumsal denetim aracı işlevi gören köy birliklerinin en güçlüsü olan okwa, kadınlar üzerinde belli bir otoriteye sahiptir. Bayındırlık işleri gibi konularda emir çıkarma yetkisi olan okwa üyeleri, köyün reisini de seçerler.

Mbembe dininde yaratıcı bir tanrıya ve canlılarla ölüler arasında aracılık yapan ruhlara inanılır. Birçok Mbembe Hıristiyan­lığı benimsemiştir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Leon M'ba

Leon M'ba

Next Article
Tom Mboya

Tom Mboya

Related Posts